avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita - firma de recuperare
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita - firma de recuperare

Buna ziua pentru toata lumea !
Va rog sa nu ignorati mesajul ... sunt disperata
Am facut un credit de nevoi personale in anul 2005 la BCR , nu ma reusti sa achit ratele lunare si astfel am ajuns in BC si EOS KSI imi trimite notificari pentru recuperarare debitului . Am sunat la firma respectiva explicand motivul pentru care nu amresit sa platesc .... neconcludent pentru ei si contest acest lucru..dotoriile trebuiesc platite ...in final am ajuns la o intelegere de plata prin telefon ..GRESEALA MEA .. in care am specificat ca sunt divortata cu doi minori in intretinere (13 ani)..gemeni) ca salariul meu este de 1400 lei si ca locuiesc cu chirie si pot da lunar dor 500 lei ,. Am platiti respectiva suma in cont dupa care am mai primit o notificare in care se solicita .. sa platesc suma integrala (21.010,27 ron ) in 3 zile, moment in care am pus pe hartie absolut tot ce am declarat si la telefon (situatiefinanciara cu adeverinta de salariu, hotarare de divort, certificate nastere copii, declaratie ca locuiesc cu chirie si suma pe care o dau lunar) am mai primit o notificare de data aceasta cu specificarea ca daca nu platesc in termen de 3 zile se va proceda la executare silita:">:O.... am trimis din nou declaratie in care am readus la cunostinta cu nu detin bunuri imobile sau mobile iar la adresa din buletin nu mai locuiesc de 3 ani proprietatea fiind a partilor mei (conform contractului de casa nu am fost niciodata proprietar ) inclusiv bunurile acesteia imobile ... care se pot doveni bineinteles .. Toate acestea le trimit prin posta de data aceasta cu confirmare de primire + o solicitare de intrare in audienta la directorul firmei respective... CE SE POATE FACE .... chiar o sa se trezeasca parintii mei cu executorul acasa ... daca se demonstreaza ca nu locuiesc in adresa din buletin ..vor venii unde locuiesc cu chirie ?? acolo totul este al proprietarilor ...vor accepata cele 500 lei lunar pe care pot sa le ofer conform situatiei mele financiare ??? Pana unde se poate merge cu aceasta executare silita ..chiar se vine acasa sa puna sechestru pe ce ?? nu am nimic pe numele meu ...doar salariu si pensia alimentara a copiilor (repet ca toatea acestea lle-am trimis pe fax la EOS KSI sub forma unor declaratii )

Va multumesc anticipat si scuze daca mai gasiti greseli ..sunt foarte suparata singura si fara nici un ajutor sunt anul II la drep ,dar cu toate documentaiile pe care le am nu am reusit sa ma informez suficient (voi invata mai mult), am 34 ani cu doi copii cat mine de mari si nu-mi permit sa clachez de dragul lor am ajuns la capatul puterilor Va rog sa ma ajutati cu un sfat
Stati linistita, indiferent ce vor face, nu au ce sa execute. mai mult, dvs. ati aratat situatia materiala, ati achitat atat cat s-a putut, insa, desi tarziu, va pot spune ca ar fi fost necesara clarificarea cuantumului sumei ramasa de plata.
V-ar fi trebuit un pic de ajutor in sensul ca ei, chiar daca au preluat o creanta de la BCR, sunt obligati sa detalieze acea suma, sa explice modul de calcul, etc.
Cunosc faptul ca se majoreaza nejustificat datoria dvs. si atunci cand gasesc o persoana careia iii este frica, o preseaza si mai mult cu telefoane, mesaje, amenintari, etc. Si sa stiti ca metoda lor, aflata la limita legalitatii, functioneaza !

In cazul in care vor solicita suma prin executor, sa aveti mare grija sa formulati in termen de 15 zile de cand primiti somatie de executare, contestatie la executare unde sa precizati faptul ca acel debit nu este cuantificat corect si trebuie stabilita suma reala de plata prin instanta.
Daca nu e executorul, nimeni nu are voie sa intre in apartamentul parintilor dvs. Si, in cel mai rau caz, daca se va prezenta cineva din partea organului de executare, nu va face decat sa consemneze ca in acea locatie nu sunt bunurile dvs. ci ale parintilor, astfel incat, nu se va putea pune sechestru pe ele.
Insa, ar trebui sa vorbiti despre aceasta problema cu parintii dvs.
Multumesc foare mult ! mi-ati fost de mare ajutor ...sincer ma simt mai sigura si mult mai informata ...

O intreabre mai am , in acest moment am ajuns in stadiul in care am primit Notificare in care se solicitata plata integrala a sumei in 3 zile dupa care urmeza un paragraf care suna asa:
"In caz contrar vom proceda la executarea silita in baza contractului de credit care constituie titlu executor , urmand ca bunurile mobile si imobile , precum si venitul pe care il obtineti , sa fie urmarite silit, prin vanzarea la licitatie publica , pana la recuperarea integrala a creantei .
Dupa expirarea termenului de 3 zile , in cazul neachitarii si in baza inceperii procedruii de executarii silite , ne vom deplasa la domiciulul dvs insotit de executorul judecatoresc , impreuna cu un organ de politie competent in vederea efectuarii demersurilor legale
"

Intreabrea mea era daca acum este momentul sa fac contestatia respectiva ??? sau trebuie sa astept sa vina acasa sa constate ce au de constatat ... :((:-/
mii de multumri
Buna ziua,

Sunt si eu in aceeasi situatie, poate chiar mai rau. Am mai multe credite, la mai multe banci. Am intrat intr-un cerc vicios din care nu mai gasesc iesirea. In ultimele luni nu am mai reusit sa tin pasul si m-am trezit cu restante, problema cea mai grava fiind ca firma de avocatura care se ocupa cu recuperarea debitelor unei din bancile la care au am probleme, m-a notificat cu cateva luni in urma in vederea restituirii intregului credit (mai mult chiar). Le-am explicat ca nu am cum, momentan locuiesc cu chirie, salariul meu si al sotului abia ne ajung. Zilele trecute l-au sunat pe tatal meu si l-au amenintat ca daca eu nu platesc si de la mine nu au ce lua se vor indrepta impotriva parintilor si ii va executa silit pe ei. La momentul la cre am solicitat creditul locuiam la parinti. Nu stiu cum au reusit sa afle nr. de tel. de mobil al tatalui, dar ideea e ca parintii au intrat in panica, iar eu nu stiu cum sa ies din problema asta.
Imi pare rau pt. faptul ca mai sunt si alte pers. in situatia mea.
Mesajul pe care vroiam de fapt sa-l transmit este ca cu ajutorul lui Dumnezeu vom reusi sa trecem si peste asta.
Eu cu moralul sunt la pamant. La servici nu pot sa-mi fac treaba, nu mai poate sta nimeni de vorba cu mine, dar poate voi reusi sa trec si peste asta. Poate nu vor reusi aceste probleme sa-mi puna capat.
Parerea mea este ca si Statul roman si BNR in special nu numai ca nu ajuta cetateanul raman, dar mai mult decat atat ii da in cap.
Mult curaj si sa dea Dumnezeu sa trecem peste aceste probleme.
Buna ziua,


Multumesc pentru mesaj ! asta da solidaritate .... eu da cand am intrat pe acest forum va spun sincer ca am mai multa incredere in mine , am inceput sa ma documentez in ceea ce priveste executarea silita si mai ales faptul ca am primit cateva raspunsuri de la avocatii din acest forum a insemnat foarte mult pentru mine ...si le multumesc pe aceasta cale tuturor !

Nu au cum sa atace proprietatile parintilor nostrii si nici bunurile acestora , contractul este facut pe numele nostru iar noi nu avem pana in 18 ani ca parintii sa raspunda pentru faptele noastre ...
Eu zic sa stati linistita ..ma rog atat cat se poate si eu sunt la fel de demoralizata , nervoasa si greu de abordat pana si de copii .... si nu e bine ... dar usor trebuie sa ne revenim , trebuie sa ajungem la intelegere cu cei de EOS si sa accepte sa le platim atat cat avem potrivit veniturilor noastre ..
Eu am trimis declaratii peste declaratii unde am adus la costinta celor de la EOS situatia mea , le-am trimis si pe fax si in plic cu confirmare de primire ..si va sfatuiesc sa faceti acelasi lucru , nu stiu cat ne ajuta aceste delaratii dar macar reiese din aceste documente ca suntem oameni de buna credinta si dorim sa platim ...dar ne este imposibil sa achitam toata suma ..
Si eu va doresc mult curaj si sa ne ajute Dumnezeu si daca doriti mai putem tine legatura legat de aceasta problema

Postati problema dvs pe forum cu mai multe detalii si va vor raspunde doamnele si domnii avocatii
excelenta ideea acestui forum ! pentru mine a insemnat foarte mult !
Mult succes !

Alte discuții în legătură

Credit cedat unei firme de recuperare mihaigaby mihaigaby In urma unui credit de 20.000 ron am CF blocat. Am primit instintare de la KOS sa negociez cu ei. Trei variante. Plata pe loc cu reducere de intre 10-20% din ... (vezi toată discuția)
E-mail amenintare demarare procedura juridica Cipri28 Cipri28 Buna ziua in primul rand, acum in jur de 6 - 7 ani (in 2006 prin octombrie) am achizitionat o camera foto de la magazin prin creditul cu buletinul de la sc ... (vezi toată discuția)
Negociere cu firma de recuperare - merita ??? ko_ny ko_ny Pe scurt , situatia sta cam asa: credit de nevoi personale contractat in 2008, platit 2 ani la zi, in 2010 am intrat in imposibilitate de plata.Orice negocire ... (vezi toată discuția)