avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Activitate G_Shobo

Activitate G_Shobo

Răspuns la discuția Probleme cu fratele
unde anume pot depune o astfel de plangere penala va rog ... eu unu nu am idee despre acestea daca ati putea sa ma indrumati unde sa ma duc si ce sa fac va rog mult de tot ... vreau sa inceteze sa mai imi distruga din lucrurile pe care le am si tin la ele.. va multumesc
Răspuns la discuția Probleme cu fratele
va multumesc tuturor pentru sfaturile primite ...

Vreau sa va spun ca am incercat pe calea comunicarii insa el nu intelege deloc si continua sa imi taie spre exemplu cablu de la internet... in fiecare zi eu il leg la loc iar el cand plec la servici mil taie... totusi mie frika sa nu imi distruga si laptopul dovezi nu am cum sa aduc caci nu sunt akasa cand imi taie cablul ... voi incerca insa sa fac o plangere scrisa la politie.
Stimati Domni/Doamne Avocati/Avocate numele meu este Cristian locuiesc in sectorul 3 salajan cu mama si cu fratele de 23 de ani in acelasi apartament. Nici nu stiu cum sa va explik insa voi incerca sa va detaliez despre ce este vorba.
Problema este cu fratele meu Silviu Ionut care ma ameninta si eu nu spun nimik caci poate sa ma bata de ma rupe ca a facut judo si karate, ma scuipa, pe mama o injura, se crede sef in casa si nimeni nu se poate intelege cu el. Problemele acestea sunt de mult timp de cand sau despartit parintii au divortat deoarece el la batut si pe tata. Nu munceste se imbraca cu hainele mele cu sosete chiloti maieuri bluze etc .. pe care am dat banii si leam cumparat pt mine insa lui i se cuvin .. el banii care ii are ii bea .. plus ca a fost plecat in franta la furat un an de zile si au mai furat si o masina pe aici prin tara... asta ce stiu eu din ce am auzit din diskutiile lor insa nu asta este aku important. Umbla cu golani si betivani care se strang la noi in casa mai mereu sa bea si sa fumeze in camera la noi unde ask muzica tare si vb tare etc.... aku 2 seri erau in camera la mine 4 insi am venit si eu de la munca iam salutat si miam vazut de treburile mele. Mam urcat in pat sa stau pe laptop pe internet iar ei erau pe celalalt calculator si askultau muzica si chiuiau... nu leam spus nimik ( desi laptopul , calculatorul sunt ale mele eu am dat bani pe ele )... fumau toti si se facuse un fum mare in camera si iam spus sa deschida geamu sa se mai aeriseasca ... okay toate bune...mai tarziu tot asa au inchis geamu iar se facuse ceata de fum iar eu nu mai suport fumu desi mam lasat de fumat aku cateva luni pt ca imi face rau fumul...le-am spus sa deschida sa se mai aeriseasca .. si a inceput scandalul ca ce fac ii dau ordine ca e camera lui si face ce vrea ca nu vrea sa deschida si ce pot sai fac eu lui... iam mai zis sal deschida si atunci ma scuipat... si iam spus sa opreasca muzica si calculatorul... apoi a dat un pumn in calculator de la indoit in unitate apoi a venit si la mine in pat sa dea in laptop cu pumnu insa lam ferit un pic si mia atins camera de e cam subreda... bauturile erau varsate injuraturi... noroc cu mama ca a venit akolo ca altfel ma si batea eu sunt calm de firea mea ... si am sunat la politie au auzit si ei scandalul din casa ... insa pana au venit ei deja casa se golise....politia a venit nu a facut nimik ca nu are ce sai faca si au plecat ... mai tarziu sa intor akasa cu amenintari si ca pune lume sa ma bata si cami smulge netu ( taie firu ceea ce a si facut astazi am refacut firul ... insa cand ma voi intoarce de la servici nu stiu ce mai voi gasi stricat pe aici ) si tot felul de amenintari injuraturi si umilinte la adresa mea...
in alte dati sa mai intamplat sa ma bata de ma umplut de sange si cu ghivece...
usa la dormitor este rupta ca tot el a rupto
frigiderul este strigat ca a dat cu pumnii in el... insa am luat altul... geamul de la sufragerie este crapat ....
sa stiti ca , casa noastra arata foarte urat credetima mie si rusine dar nu poti face nimik in ea caci a doua zi e strikat
eu daca imi cumpar ceva tre sa se autoserveasca el ca i se cuvin ... daca eu nul bag in seama sau il okolesc cauta mereu sa ma provoace si eu ma abtin ma spuipa ma injura si se da la mine ... nu am ce sa fac indrumatima dvs va rog frumos
eu de bine de rau am un servici si rata la banka pe 9 ani ca sa putem platii casa am facut eu imprumut pe el nu il intereseaza ce si cum eu unu vin obosit de la serviciu castig 10 mil pe luna dintre care 4 le dau la banka si raman cu 6 cu care mai platesc si ce mai e ..... cand vin akasa vreau sa fiu si eu linistit sa nu vin sa intru in alcoolul lor galagie etc caci vreau sa ma odihnesc ca a doua zi plec iar la munca... plus ca imi distruge lucrurile mele
va rog eu domnilor si doamnelor ce anume as putea sa fac va rog frumos.....

va multumesc mult
buna ziua, sa stiti ca au trecut 2 saptamani si nu am mai primit nici o veste din partea lor ... este de bine? sau la ce sa ma astept ? multumesc
inteleg ... e bine parerea mea... dar au trecut de la incident 2 saptamani si de cand trebuiau sa ma cheme sa semnez actele au trecut vreo 3 zile sa inteleg ca este de bineee??? sau... oricum va multumesc mult de tot
ok am revenit. Spuneti-mi va rog daca nu am mai primit nici o veste de la cei care trebuiau sa ma sune sa vin sa semnez nu stiu ce acte .... la ce sa ma astept va rog? sau ce sa fac??? multumesc
va multumesc mult pentru sfat si voi reveni si maine ... sper sa iasa bine multumesccccc
da dar eu miau spus astazi cand am fost la convocarea lor ca o sa ma aleg cu litera A pe cart de munca si cu cazier pe 7 ani si cu dosar penal ca cica au facut plangere la politie dar la mine nu a venit la usa nici un politist si nici nu am fost chemat la vreo circa. de ce miau spus astea dupa o saptamana de zile si ce acte vor sa semnez eu maine?? ca eu doar vroiam sami dau demisia... va multumesc mult pentru raspunsuri
am fost astazi la convocare unde mi sa spus ca voi primi maine un telefon sa vin sa semnez niste acte NU MIAU SPUS ce acte e vorba iar pe decizia care am si eu o copie akasa scrie :

DECIZIA nr 1895 din 09.06.2008

Conducerea societatii S>C real,- HYPERMARKET ROMANIA S.R.L - reprezentata de dl. NICULEASA ANTONIU in calitate de director magazin al s.c real hypermarket romania - magazin Pan Vitan:
Avand in vedere efectuarea cercetarii disciplinare prealabile a dlui. (numele meu) avand functia de lucrator comercial cu privire la comiterea unei abateri disciplinare grave, conform raportului de interpelare nr. 33/07/06/2008 intocmit de Nitu Valentin Iulian - Agent de paza in data de 07.06.2008, ni sa adus la cunostiinta ca angajatul (numele meu) a sustras 1 pereche de pantof marca ADIDAS din cadrul raionului sport.
Prin fapta savarsita salariatul a incalcat dispozitiile art.9 Actiuni cu caracter disciplinar- insusirea de produse din magazin, din regulamentul intern:
In temeiul art.52 alin (1) lit. a) din Codul Muncii
DECIDE:
Art.1 Incepand cu data de 07.06.2008 pe durata cercetarii disciplinare prealabile se suspenda contractul individual de munca. intregistrat sub numarul ... / .... in Registrul Camerei de Munca din cadrul inspectoratului teritorial de Munca al municipiului Bucuresti, incheiat pe perioada nedeterminata al (numele meu) avand functia de lucrator comercial.
Art.2 Prezenta decizie produce efecte de la data comunicarii
Art.3 Departamentul de resurse umane va aduce la indeplinire prevederile prezentei decizii.

CE INSEAMNA acestea si ce pot face eu akuma? maine tre sa semnez nu stiu ce acte habar nu am ce spuneti?
multumesc de raspuns... problema este ca am fost sa imi dau demisia lucru pe care nu am reusit... am primit in schimb o DECIZIE si o invitatie de CONVOCARE la care am fost astazi si mi s-au comunicat ca mi se desface contractu de munca cu litera A si ca au facut plangere la politie si ca o sa am cazier timp de 7 ani si cu dosar penal si maine sa vin sa semnez nu stiu ce acte... CE MA SFATUITi sa fac sau ce pot sa patesc???