avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate Aurasadi42@gmail

Activitate Aurasadi42@gmail

Răspuns la discuția Minoră 16 ani, drepturi
nu se poate

Răspuns la discuția Vreau sa ma mut cu prietena mea
Din punctul meu de vedere dece sunt atatea legi care te pot lega fără să faci nimic cu fata respectiva totul e ciudat pentru o viata noua

raluk0207 a scris:

Păi dacă stiti dvs asa sigur, mutați-vă.
De ce ne mai întrebați pe noi? O fi noul majorat la 16 ani si inca n-am aflat...

Răspuns la discuția Vreau sa ma mut cu prietena mea
A bea am aflat si eu dela protectia copilului ca de mutat la 16 ani se poate dar sa se marite nu se poate legal Pentru ca si ea trebuie sa aive 18 ani doar atunci ma pot insora cu ea dar eu vreau doar sa se mute
raluk0207 a scris:

Păi dacă stiti dvs asa sigur, mutați-vă.
De ce ne mai întrebați pe noi? O fi noul majorat la 16 ani si inca n-am aflat...

Răspuns la discuția Vreau sa ma mut cu prietena mea
Nu este adevarat cei dela poliție mie si lu prietena mea a zis asa daca faci 16 ani si vei veni din nou la noi declari ca vrei sa te muți cu el cu sau fara voia la părinți luk0207 a scris:

Pentru ca are doar capacitate de exercitiu restransa. O "mananca" chiar asa de tare incat nu mai puteti astepta 2 ani?
De asemenea, avand in vedere ca nu va mutati impreuna ca sa fiti colegi de camera, sunteti pasibil de ceva probleme penale. Exista infractiunea de act sexual cu un minor, care se pedepseste cu inchisoarea.
Art.220 Cod Penal:
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 și 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influența sa asupra victimei, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.

Răspuns la discuția Vreau sa ma mut cu prietena mea
Păi si cei dela protectia copilului dece spune că prin plângere si acordul ei se poategi-jane2 a scris:

Nu exista "vrun" temei legal pentru ce " stiti" dvs.
Copiii ce implinesc 16 ani au capacitate de exercitiu restransa, nu se poate muta la dvs fara acordul parintilor ca se muta degeaba, o pot lua inapoi.

Răspuns la discuția Vreau sa ma mut cu prietena mea
Dar face 16 ani peste 5 zile si din cate stiu poti sa răspunzi de tine la 16 ani si ca poti sa te muți cu iubitul

Buna seara sunt un băiat de 20 de ani fac 21 de ani am o iubita/prietena cu varsta de 16 ani ea vrea sa se mute la mine există vrun termen legal mentionez ca părinți ei nu o lasa sa vorbesca cu mine vreau răspunsuri nu daca e bine sau nu