avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate deea245

Activitate deea245

Răspuns la discuția Divort - cum/unde/ce e de facut??
Va multumesc mult de tot pentru raspuns; acum stiu mult mai clar ce am de facut.
Răspuns la discuția Divort - cum/unde/ce e de facut??
Din pacate, m-am hotarat singura sa pun capat acestei casnicii dupa ce timp de un an si ceva am cautat o cale de comunicare. Din pacate aceasta nu exista. Orice discutie se termina cu - ii spun judecatorului ce am de spus nu tie.
Problema principala pe care vreau sa o rezolv acum este dovedirea adulterului si chiar ma intereseaza ce fel de probe sunt acceptate in instanta.
Iarasi am fost amenintata ca va face tot posibilul ca sa dea o pensie alimentara cat mai mica desi veniturile lui sunt de cateva ori mai mari decat ale mele si efectiv nu m-as putea descurca cu salariul meu nici macar pt cheltuielile lunare de intretinere ale casei.
Iar apartamentul, desi este pe numele meu, este achitat aproape 2/3 din bani comuni.
Am fost amenintata ca se va razbuna si va face tot posibilul sa fie rau si urat, iar copiilor li s-a spus ca nu vor mai avea tata din vina mea, desi eu am incercat sa vorbesc cu el si sa-l rog sa nu mai faca acest lucru in prezenta lor.
Tot ce vreau acum este sa termin cat mai repede si sa ramanem linistiti.
Răspuns la discuția partaj
sa inteleg ca banii obtinuti pe pfa nu se considera venit si nu conteaza la stabiliea pensiei alimentare?
Buna seara,

Urmeaza sa trec printr-un proces de divort si am ff multe intrebari:

1. ce fel de probe sunt acceptate in instanta pentru a dovedi adulterul sotului.

2.cum se face partajul unui apartament dobandit de mine inainte de casatorie cu credit insa achitat dupa ce ne-am casatorit? ma poate da afara din apartament cu copiii daca el nu figureaza pe contract? ma poate obliga sa-i platesc o suma de bani din apartament daca nu am cum s-o platesc? cum se calculeaza pretul - cum a fost achizitionat sau la pretul pietei?

3. daca eu vreau sa ne intelegem pe cale amiabila pt a imparti bunurile si fostul sot doreste partaj, cine il plateste si cum se calculeaza acest partaj?

4. daca am martori ca sotul si-a neglijat cei doi copii (in situatii critice refuza transportul copiilor la spital, nu se implica in cresterea si educarea lor), ce as putea sa fac - este posibila decaderea acestuia din drepturi?

5. unde anume trebuie sa ma duc pentru a depune actiunea de divort si in ideea in care va fi un divort ff urat, in ce moment ar trebui sa ma sfatuiesc cu un avocat si sa angajez unul?

6. este foarte posibil ca sotul sa devina violent, sa imi puna in pericol viata - cum as putea sa previn acest lucru, noi avand domiciliu in acelasi apartament?

7. ce ar putea face sotul/cum ar putea incerca sa obtina custodia copiilor, la ce anume sa fiu atenta?

8. daca sotul este platit pe baza de contract, si are mai multe venituri din diferite surse, cum se va calcula pensia alimentara?

9. cum se stabileste timpul pt vizite - cine/cum decide asta?

10. in momentul in care este adulterul dovedit, sotul mai poate invoca si alte motive pt divort?

11. daca eu am venitul mai mic decat al sotului dar primesc sprijin de la rude, lunar o anumita suma de bani, se poate considera ca imi permit sa imi cresc copiii? in ce masura conteaza cat castiga mama ?

Mai as avea o gramada, deocamdata incerc sa trec peste problemele afective, socul copiilor si sa vad ce este de facut.
In ideea in care imi mai amintesc cate ceva voi scrie. V-as fi recunoscatoare daca veti mai avea sugestii.

O seara buna,

Deea