Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

In cazul in care unul dintre sotii implicati in divort si-a inceput o activitate de Persoana Fizica Autorizata in timpul casatoriei si si-a achizitionat aparatura, software si masina(avand facturi fiscale pe P.F.), aceste bunuri din urma intra in discutie la partaj? Daca da, in ce conditii?
iii02, utilizator
Astfel de bunuri dobandite in vederea exercitarii profesiei unuia dintre soti sunt catalogate de art.31 lit.c) Codul familiei ca fiind bunuri proprii. Asadar nu vor intra la partaj, in masura in care se va dovedi ca ele au fost achizitionate in acest scop.
sdianaviolina a scris:

Astfel de bunuri dobandite in vederea exercitarii profesiei unuia dintre soti sunt catalogate de art.31 lit.c) Codul familiei ca fiind bunuri proprii. Asadar nu vor intra la partaj, in masura in care se va dovedi ca ele au fost achizitionate in acest scop.

Daca facturile sunt pe PFA.
Bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi sunt proprii, indiferent dacă ele sunt dobândite cu mijloace proprii ale soţului dobânditor sau cu mijloace comune ambilor soţi.
Insa celalalt sot are un drept de creanta impotriva celuilalt sot, pentru cota sa de contributie, in masura in care acele bunuri sunt achizitionate din banii comuni sotilor si nu exclusiv din banii obtinuti pe PFA.
sa inteleg ca banii obtinuti pe pfa nu se considera venit si nu conteaza la stabiliea pensiei alimentare?