Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunurile PFA in caz de partaj / divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunurile PFA in caz de partaj / divort

Intra sub incidenta partajului bunurile dobandite pe un pfa si banii din contul unei pfa?
Persoana fizica autorizata raspunde fata de creditori cu intreg patrimoniul sau,fata de un SRL unde asociatul unic sau asociatii raspund numai in limita activului si pasivului depus in cadrul societatii.Deci,bunurile dobandite de o pfa intra in patrimoniul direct al acesteia si sunt supuse partajului.
Sunt in proces de partaj.Fostul sot si-a infiintat un pfa pe numele lui in timpul casatoriei.A deschis cont bancar pt. pfa unde a virat bani crezand ca nu se vor imparti banii din contul respectiv.A cumparat bunuri in casa pe care le-a trecut pe pfa.Intra la partaj?
Multumesc

Care este procedura prin care pot introduce la masa de partaj bunurile achizitionate pe pfa (care e pe numele ex-sot) si a banilor ce sunt in contul deschis pe pfa?
Nina1, utilizator
1. Care este procedura prin care pot introduce la masa de partaj bunurile achizitionate pe pfa (care e pe numele ex-sot) si a banilor ce sunt in contul deschis pe pfa?
2. Se poate cere in instanta emiterea unei adrese la banca pentru a se verifica contul deschis pe o pfa?
Nina1, utilizator
marius33 a scris:

Persoana fizica autorizata raspunde fata de creditori cu intreg patrimoniul sau,fata de un SRL unde asociatul unic sau asociatii raspund numai in limita activului si pasivului depus in cadrul societatii.Deci,bunurile dobandite de o pfa intra in patrimoniul direct al acesteia si sunt supuse partajului.

Va rog o baza legala - articol de lege, ordonanta, cod etc.
Multumesc
marius33 a scris:

Persoana fizica autorizata raspunde fata de creditori cu intreg patrimoniul sau,fata de un SRL unde asociatul unic sau asociatii raspund numai in limita activului si pasivului depus in cadrul societatii.Deci,bunurile dobandite de o pfa intra in patrimoniul direct al acesteia si sunt supuse partajului.

Care este temeiul legal ce poate fi invocat in acest caz?