avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunurile PFA in caz de partaj / divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunurile PFA in caz de partaj / divort

Intra sub incidenta partajului bunurile dobandite pe un pfa si banii din contul unei pfa?
Cel mai recent răspuns: Nina1 , utilizator 21:08, 12 Februarie 2010
Persoana fizica autorizata raspunde fata de creditori cu intreg patrimoniul sau,fata de un SRL unde asociatul unic sau asociatii raspund numai in limita activului si pasivului depus in cadrul societatii.Deci,bunurile dobandite de o pfa intra in patrimoniul direct al acesteia si sunt supuse partajului.
Sunt in proces de partaj.Fostul sot si-a infiintat un pfa pe numele lui in timpul casatoriei.A deschis cont bancar pt. pfa unde a virat bani crezand ca nu se vor imparti banii din contul respectiv.A cumparat bunuri in casa pe care le-a trecut pe pfa.Intra la partaj?
Multumesc

Care este procedura prin care pot introduce la masa de partaj bunurile achizitionate pe pfa (care e pe numele ex-sot) si a banilor ce sunt in contul deschis pe pfa?
Ultima modificare: Luni, 2 Noiembrie 2009
Nina1, utilizator
1. Care este procedura prin care pot introduce la masa de partaj bunurile achizitionate pe pfa (care e pe numele ex-sot) si a banilor ce sunt in contul deschis pe pfa?
2. Se poate cere in instanta emiterea unei adrese la banca pentru a se verifica contul deschis pe o pfa?
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2009
Nina1, utilizator
marius33 a scris:

Persoana fizica autorizata raspunde fata de creditori cu intreg patrimoniul sau,fata de un SRL unde asociatul unic sau asociatii raspund numai in limita activului si pasivului depus in cadrul societatii.Deci,bunurile dobandite de o pfa intra in patrimoniul direct al acesteia si sunt supuse partajului.


Va rog o baza legala - articol de lege, ordonanta, cod etc.
Multumesc
marius33 a scris:

Persoana fizica autorizata raspunde fata de creditori cu intreg patrimoniul sau,fata de un SRL unde asociatul unic sau asociatii raspund numai in limita activului si pasivului depus in cadrul societatii.Deci,bunurile dobandite de o pfa intra in patrimoniul direct al acesteia si sunt supuse partajului.


Care este temeiul legal ce poate fi invocat in acest caz?

Alte discuții în legătură

Conturi comune gabi999 gabi999 buna ziua, as dori sa va adresez urmatoarea intrebare: in cazul in care unul dintre soti scoate bani dintr-un cont bancar, in timpul casatoriei, ... (vezi toată discuția)
Partaj - bun dobandit de copiii majori in timpul casatoriei adina1980 adina1980 Buna seara. Numele meu este Adina si am 29 de ani. Am si eu o intrebare si multumesc anticipat celor care imi vor raspunde. Inainte prezint o situatie de ... (vezi toată discuția)
Probleme partaj in cazul unui divort asbinvest asbinvest In cazul unui divort se face partaj pe bunurile , banii de rulaj , divedendele din cadrul firmei sotului in care este unic actionar ; in cazul decesului ... (vezi toată discuția)