avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunurile PFA in caz de partaj / divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunurile PFA in caz de partaj / divort

Intra sub incidenta partajului bunurile dobandite pe un pfa si banii din contul unei pfa?
Cel mai recent răspuns: Nina1 , utilizator 21:08, 12 Februarie 2010
PFA = Persoana Fizica Autorizata sa desfasoare o anumita activitate. Din punctul meu de vedere, bunurile cumparate pe PFA nu intra in masa bunurilor supuse partajului la dovort deoarece, conf art. 31 Codul familiei nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
Buna seara,
Astept si alte opinii.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conturi comune gabi999 gabi999 buna ziua, as dori sa va adresez urmatoarea intrebare: in cazul in care unul dintre soti scoate bani dintr-un cont bancar, in timpul casatoriei, ... (vezi toată discuția)
Partaj - bun dobandit de copiii majori in timpul casatoriei adina1980 adina1980 Buna seara. Numele meu este Adina si am 29 de ani. Am si eu o intrebare si multumesc anticipat celor care imi vor raspunde. Inainte prezint o situatie de ... (vezi toată discuția)
Probleme partaj in cazul unui divort asbinvest asbinvest In cazul unui divort se face partaj pe bunurile , banii de rulaj , divedendele din cadrul firmei sotului in care este unic actionar ; in cazul decesului ... (vezi toată discuția)