avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters60353

Activitate ContSters60353

Răspuns la discuția credit ipotecar
va voi trimite date le mail
Răspuns la discuția credit ipotecar
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa imi dati un model de scrisoare cu valoare si ce ar trebui sa scriu in ea
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția credit ipotecar
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa imi dati un model de scrisoare cu valoare si ce ar trebui sa scriu in ea
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția credit ipotecar
buna ziua,
deci am fost si am mai intrebat o data. Atunci cand am facut creditul pe 25 de ani nu conta varsta coplatitorilor pana la rambursarea totala. Acum nu trebuie sa depaseasca 70 de ani cu prelungire de pana la 40 de ani a creditului. Reducerea ratei se v-a face in functie de veniturile din acest moment dar nu poate depasi 70 % din acestea. Acum sa stam stramb si sa gandim drept .Anul trecut aveam un venit de 3500 lei in conditiile in care euro era aproximativ 3.50 lei deci un venit de 1000 E iar rata era de 580 E aproximatiav 2000 lei. In acest moment venitul meu a scazut la 2200 lei adica aprox. 522 E si euro este 4.22 lei. Iar rata a crescut la 680 E pt ca am trecut de la dib fixa de 7.4 la cea de 10.4 % Deci cum pot sa ma incadrez in limita de max 70 % cu veniturile actuale cand anul trecut la veniturile pe care le aveam am avut grad de indatorare de 65 %? In concluzie aceste asa zis ajutoare sunt doar pe hartie si nu si in realitate.
Răspuns la discuția credit ipotecar
Buna ziua
Multumesc frumos pentru promtitudinea raspunsului. Deci s-a facut dosar de restructurare credit si a fost trimis la Bucuresti, cand am fost la banca am primit acest raspuns, ca trebuie sa achit absolut toate micile rate si sa o iau de la capat. Iar rata a crescut la BCR cu 150 E. Nu am vazut nimic scris, doar acest raspuns din partea consilierului. Au fost si niste convorbiri telefonice cu info BCR dar degeaba.
Răspuns la discuția credit ipotecar
Am apelat la dvs dupa ce am primit un raspuns de la bcr. Procedura dureaza o luna si jumatate si daca ai alte rate gen altex ,flanco iti spun sa achiti acele rate cu banii jos si apoi sa reiei procedura dar intre timp mai maresc rata cu 150E fata de cea initiala desi le demostrezi cu acte ca nu ai cum sa o mai platesti. in plus iti maresc perioada de creditare cu inca 15 ani adica la 40 de ani dar rata scade doar cu 40 E. Halal ajutor in vreme de criza.Adica ei isi cresc profiturile pe vreme de criza cu " ajutoare " de genul asta. Va rog sa imi raspundeti la ce am intrebat mai devreme daca se poate. multumesc anticipat
Răspuns la discuția credit ipotecar
buna ziua,
Am un credit de nevoi personale la bcr in valoare 70.000 E si datorita faptului ca veniturile familiei au scazut cu 50 % am intarzieri la plata de 30 de zile.Nedumerirea mea este urmatoarea 1. Am contractul de credit in care se spune ca garantez cu ipoteca de rang 1 valoarea imprumutului inclusiv dobanda la dobanda, penalizarile , cheltuielile de executare silita etc... adica tot ce tine de executare. si mai am si conditiile generale care se aplica mei multor tipuri de credit si in care se afla un paragraf care spune cam asa" daca din diferite motive valoarea garantiilor nu acopera valoarea imprumutului , banca v-a solicita imprumutatului sa aduca alt bun in garantie" dar nu zice nimic de coplatitori.
Daca acesta nu are alt bun ce se intampla? Eu si sotul suntem garanti ipotecari asa cum zice si contactul de la notar iar parintii mei sunt coplatitori al acestui credit. Ce se intampla daca nu mai pot plati si banca nu se simte indestulata prin executarea bunului? Le pot executa apartamentul parintilor mei desi ei nu au garant cu acesta sau le poate pune doar poprire pe venituri? daca fac pe apartamentul lor act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pt ei cu o ruda le mai pot executa apartamentul?cum pot executa un bun care nu este girat nicaeri iar contactul de credit este semnat de ei ca si coplatitori la imobilul meu adica cel pe care este ipoteca?Care e difernta intre a gira cu un bun si a nu avea nimic girat dar poate fi executat adica pt ce mai e ipoteca ?Care sunt legile prin care o banca poate lua un bun care nu a fost girat.
Va multumesc anticipat pt raspunsurile dvs.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot beneficia de CIC in conditiile in care voi pleca de la actualul loc de munca si imi iau de la primarie autorizatie pentru activitati agricole(sera Flori)avand o intrerupere de 25 de zile
Răspuns la discuția Testament - intrebari
Buna ziua
Am si eu o intrebare si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde.
Sotul a facut un testament la notar in favoarea mea ca imi cedeaza toate bunurile mobile si imobileprezente si viitoare. Problema este asa : in 2006 a cumparat un teren pe numele lui prin vanzare cumparare (bun propriu). in 2007 am construit casa pe acel teren cu autorizatie de constructie pe numele lui, autorizatia este eliberata dupa ce ne-am casatorit in 2007(deci consider ca este bun comun sau ma insel?). As dori sa stiu cum se impart bunurile astea avand in vedere ca nu avem copii iar sotul are si parinti si frati. As vrea sa stiu daca mie imi revine 1/2 din integ sau se da deoparte jumatatea mea de casa (considerand ca este bun comun) si se imparte doar jumatatea lui?
2. Sotul inainte de casatorie avea o casa construita de el in alta localitate , aceasta cum se imparte ?Va intreb asta in eventualitatea atacarii testamentului .Mai este necesara renuntarea scrisa a parintilor. Sau pot sa imi fac certificat de mostenitor doar pe numele meu?
Va multumesc