avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate Verona A

Activitate Verona A

Buna seara, apartamentul in care locuiesc este situat pe mijlocul locului si am pereti comuni cu alte 2 apartamente.la unul din dormitoare un perete este comun cu bucataria ap. vecin unde teava de scurere este sparta iar ecinul nu vrea sa sparga faianta pentru reparatie iar mie imi pica deja bucati de tencuiala si este plin de mucegai(focar de imbolnavire).Cei de la asociatia de locatari au motivat ca nu au ce sa-i faca, Ce ma sfatuiti ca as putea ?
Răspuns la discuția Debransare termoficare
Buna ziua,in primul rand va multumesc pentru raspuns.Am luat legatura cu presedintele de asociatie in data de 23.12.2019 sa-l intreb de ce nu figurez debransata si mi-a solicitat sa fac poza la procesul verbal(chiar daca il avea depus la asociatie)si sa-l trimit pe whats app sa rezolve urgent situatia.E adevarat ca am fost foarte credula ca v-a face ceva dar acum cand au afisat cheltuielile lunii Decembrie am constatat cu stupoare ca nu a facut nimic si am aflu in aceeasi situatie ca luna Noiembrie.Va multumesc inca odata pentru raspuns.
Discuție Debransare
Buna ziua, in Drobeta Tr.Severin nu mai este apa calda menajera de 3-4 ani,a ramas decat cu agent termic pentru incalzire.Am facut toate demersurile,depus toate actele necesare debransarii la toate institutiile(furnizorul de agent termic).Furnizorul a aprobat debransarea,au venit au facut sigilarea(debransarea)dupa care am fost la sediul lor am platit si mi-au dat procesul verbal de debransare in luna Iunie pe care sa-l depun la asociatia de proprietari. In luna septembrie am facut o aducere la cunostinta la care am atasat acel proces verbal in original in speranta ca incepand cu furnizarea agentului termic voi mai figura ca si debransata(am instalat centrala proprie de apartament) si voi plati doar cota parte(5% conform procesului verbal de debransare) la partile comune.Cu toate acestea la firma care face citirea repartitoarelor de caldura(contract inceiat intre firma respectiva si asociatia de proprietari) nu figurez debransata.Ce as putea sa fac? Va multumesc
Răspuns la discuția Debransare termoficare
Buna ziua, in Drobeta Tr.Severin nu mai este apa calda menajera de 3-4 ani,a ramas decat cu agent termic pentru incalzire.Am facut toate demersurile,depus toate actele necesare debransarii la toate institutiile(furnizorul de agent termic).Furnizorul a aprobat debransarea,au venit au facut sigilarea(debransarea)dupa care am fost la sediul lor am platit si mi-au dat procesul verbal de debransare in luna Iunie pe care sa-l depun la asociatia de proprietari. In luna septembrie am facut o aducere la cunostinta la care am atasat acel proces verbal in original in speranta ca incepand cu furnizarea agentului termic voi mai figura ca si debransata(am instalat centrala proprie de apartament) si voi plati doar cota parte(5% conform procesului verbal de debransare) la partile comune.Cu toate acestea la firma care face citirea repartitoarelor de caldura(contract inceiat intre firma respectiva si asociatia de proprietari) nu figurez ca si debransata.Ce as putea sa fac?Va multumesc.
Buna ziua, locuiesc intr-un bloc contorizat-fiecare apartament si sunt debransata de la sistemul centralizat de termoficaredin luna Iunie 2019(cu proces verbal de debransare)Am depus la asociatia de locatari procesul verbal si cu toate acestea in lunile Noiembrie si Decembrie am de plata mai mult decat are alt apartament(alt bloc) la pausal. Ce pot sa fac?