avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate carmen gusa

Activitate carmen gusa

Buna ziua,
lucrez intr-o firma unde programul de lucru este astfel;doua zile lucram 16 ore iar doua zile le avem libere, netinandu-se seama ca e sambata sau duminica. Vreau sa stiu, daca avem astfel de program, atunci cand se acorda concediu de odihna, nu trebuie sa se tina cont de sambete si duminici? ... se acorda 20 de zile consecutive? ex; daca imi iau 7 zile de concediu de odihna perioada de concediu este de luni pana duminica inclusiv! Asa mi s-a spus ca la acest program nu exista sambete si duminici! Va multumesc!
Discuție restructurari
buna ziua!sunt o angajata intr-un supermarket unde s au facut disponibilizari in vreo trei etape.In urma restructurarii facute am ramas o treime din nr total de angajati,munca pe care o prestam e de trei ori mai mare si cu toate astea ni sau luat bonurile de masa,ni s-a luat sporul de fidelitate si urmeaza sa ni se mai reduca salariul.As vrea sa stiu daca e legal sa ni se diminueze salariile fara nici un act semnat de ambele parti,pentru ca noi angajatii am fost anuntati telefonic atunci cand ni s a luat sporul de fidelitate!Cum trebuie procedat conform legii? Va multumesc anticipat!