Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurari

buna ziua!sunt o angajata intr-un supermarket unde s au facut disponibilizari in vreo trei etape.In urma restructurarii facute am ramas o treime din nr total de angajati,munca pe care o prestam e de trei ori mai mare si cu toate astea ni sau luat bonurile de masa,ni s-a luat sporul de fidelitate si urmeaza sa ni se mai reduca salariul.As vrea sa stiu daca e legal sa ni se diminueze salariile fara nici un act semnat de ambele parti,pentru ca noi angajatii am fost anuntati telefonic atunci cand ni s a luat sporul de fidelitate!Cum trebuie procedat conform legii? Va multumesc anticipat!
Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor. Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de Codul muncii.
Modificarea c.i.m. se poate face prin incheierea unui act aditional la c.i.m.
De asemenea, anterior modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le modifice in contract.
In situaţia în care angajatorul nu îşi execută obligaţia de informare prevăzută la art. 17 C.mun., salariatul are dreptul să sesizeze, în termen de 30 de zile de la data neîndeplinirii acestei obligaţii, instanţa judecătorească competentă şi să solicite despăgubiri corespunzătoare prejudiciului pe care l-a suferit ca urmare a neexecutării de către angajator a obligaţiei de informare.
1. Daca nu se precizeaza in contractul colectiv de munca si nici in contractul individual de munca, atunci bonurile va pot fi retrase, asa cum v-au si fost acordate, fara nici o alta formalitate (eventual o decizie de incetare a acordarii lor si asta numai daca acordarea lor a fost hotarata printr-o decizie);
2. Idem pentru sporul de fidelitate;
3. Privitor la modificarea salariului, aceasta nu poate fi facuta decat cu acordul ambelor parti, acord materializat prin incheierea unui act aditional la contractul individual de munca.