Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua,
lucrez intr-o firma unde programul de lucru este astfel;doua zile lucram 16 ore iar doua zile le avem libere, netinandu-se seama ca e sambata sau duminica. Vreau sa stiu, daca avem astfel de program, atunci cand se acorda concediu de odihna, nu trebuie sa se tina cont de sambete si duminici? ... se acorda 20 de zile consecutive? ex; daca imi iau 7 zile de concediu de odihna perioada de concediu este de luni pana duminica inclusiv! Asa mi s-a spus ca la acest program nu exista sambete si duminici! Va multumesc!
Baza legala: art.144-158 din Condul Muncii privind concediu de odihna. Mai jos ai un extras din lege.

Art. 144. - (1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau
limitări.
Art. 145. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu
respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi se acordă proporţional cu activitatea prestată
într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul
colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
@ carmen gusa

Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.