avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua,
lucrez intr-o firma unde programul de lucru este astfel;doua zile lucram 16 ore iar doua zile le avem libere, netinandu-se seama ca e sambata sau duminica. Vreau sa stiu, daca avem astfel de program, atunci cand se acorda concediu de odihna, nu trebuie sa se tina cont de sambete si duminici? ... se acorda 20 de zile consecutive? ex; daca imi iau 7 zile de concediu de odihna perioada de concediu este de luni pana duminica inclusiv! Asa mi s-a spus ca la acest program nu exista sambete si duminici! Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:01, 21 Februarie 2013
Baza legala: art.144-158 din Condul Muncii privind concediu de odihna. Mai jos ai un extras din lege.

Art. 144. - (1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau
limitări.
Art. 145. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu
respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi se acordă proporţional cu activitatea prestată
într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul
colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
@ carmen gusa

Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de a fectua concediul de odihna vioricabaiceanu vioricabaiceanu As vrea sa aflu precis daca concediul de odihna se pote solicita in luna IANUARIE pentru ca de la serviciul RESURSE UMANE mi s-a spus ca nu am drept sa ... (vezi toată discuția)
Concediu in ture Like me Like me Buna ziua! Am si eu o intrebare: lucrez la o firma in ture 2 zile cu 2 zile. Atunci cand ne pun sa luam concediu, ne pun sa luam din prima zi libera si sa ... (vezi toată discuția)
Acordare concediu odihna personal din sanatate ionascu2011 ionascu2011 1.Concediu de odihna se poate acorda pt anii anteriori (in cazul in care nu a fost acordat ) 2. Daca intr-un an calendaristic au existat si concedii medicale ... (vezi toată discuția)