avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Activitate Andreeadiana11

Activitate Andreeadiana11

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui ap de la etajul 4,in luna aprilie 2020 s-au facut reparatii ale acoperisului prin asociatia de proprietari,cu garantie timp de 5 ani.In luna decembrie a inceput din nou sa se infiltreze apa.Am luat legatura cu administratora si mi-a zis sa iau eu legatura cu cel care a reparat,deoarece dansa si-a facut treaba.(garantia aflandu-se la aceasta).Am luat legatura cu cel care a facut reparatiile,a venit si a peticit,deoarece era membrana dezlipita si tot se infiltreaza in continuare.
Cum pot proceda in aceasta situatie,deoarece m-am saturat sa il tot sun sa vina si sa nu se rezolve nimic?
Se poate actiona in instanta/am nevoie de garantia respectiva de la Asociatie?
Multumesc!
Ok.Va multumesc!
Nu fac referire la o mansarda si nici la invelirea acestuia cu membrana,carton,ci la un acoperis format din lemn si acoperit cu tabla,tigla care sa dureze le termen lung si sa numai fie nevoie de reparatii la un anumit interval de timp
Multumesc!Da,este o necesitate deoarece am probleme cu acoperisul si voiam sa se faca pod pentru a numai avea probleme pe termen lung si refacerea acestuia la un anumit interval de timp.Ideea este ca e mai costisitor si nu sunt toti de acord,de aceea voiam sa stiu daca sunt obligati prin lege la anumite materiale cum ar fi membrana de exemplu sau se poate face si pod cu contributia tuturor de pe tronson.
Daca doresc sa fac un pod pe acoperisul blocului,ceilalti locatari au obligatia de a da cota parte sau legea ii obliga sa contribuie doar pentru membrana,carton etc?