avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate carmen_ana

Activitate carmen_ana

revin din pacate cu aceeasi intrebare pusa de mai multi. Am dreptul de indemnizatie de crestere a copilului?
Nu am 12 luni lucrate (mai putine) si inainte de angajare am avut contract cu casa de pensii si am platit acolo ( din pacarte nu la cea de sanatate}. A gasit niste articole pe site-ul crt.
OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului - actualizata la 04.11.2008 . - Acele 12 luni se pot constitui si din lunile lucrate si din cele cotizate la pensii?

am citit intrebarile legate de subiect. Mai am si eu cateva intrebari: ma aflu in situatia de a fi platit anul trecut asig la casa de pensii, acum lucrez dar pana nasc nu voi avea 12 luni cu venit ce a fost impozitat (imi vor lipsi 2 luni pt ca cele cotizate la pensii nu conteaza). Am inteles ca ar fi trebuit sa platesc asig de sanatate cel putin. Acum se pot plati pt - sa zicem ultimile 6 luni ale anului 2007?
Pot sa mai fac ceva?
2. In cazul meu mai am vreun drept? La concediul de maternitate stiu ca voi avea dreptul pt ca lucrez.
Multumesc!
Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari. S-a discutat despre aceasta problema dar in fiecare caz sunt cateva probleme. V-as ruga sa imi raspundeti daca se poate la urmatoarea intrebare: Am dreptul de indemnizatie pentru cresterea copilului (fiind insarcinata in 3 luni) daca lucrez din luna mai 2008 cu jumatate de norma (4 ore /zi) , iar inainte de aceasta angajare am platit la casa de pensii din 2007 pana la data angajarii o asigurare? (Este vreo problema pt persoanele angajate doar cu jumatate de norma?)
Va multumesc!