avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate johnutz2407

Activitate johnutz2407

Răspuns la discuția despre chirii
Am si eu o mica problemuta! In iunie 2008 am inchiriat o garsoniera pt un an de zile. Acum, datorita faptului ca este la ultimul etaj, am plecat din garsoniera pt ca se infiltreaza apa. Proprietarulu i-am achitat 200 euro garantie, bani ce trebuie restituiti la sfarsitul contractului daca nu sunt pagube si datorii! Problema este ca acesta "s-a dat la fund" si nu mai vrea sa-mi restitue garantia pe motiv ca infiltratiile sunt din cauza mea, ca am facut baie in casa si i-a aparut mucegai lui. Curios este ca au aparut in toata casa infiltratiile numai in baie nu! Ne-am inteles ca pe 27 ian sa ne vedem ca sa reziliem contractul, sa-i predau garsoniera si sa-mi restitue garantia dupa ce achitam curentul electric pt ca nu se emisese inca factural A venit la imobil, dupa cateva amanari, clar ca nu vroia sa dea banii inapoi, a inceput cu figuri, cu tipete si pt ca nu ne-am inteles am vrut sa plecam ca sa nu stau sa ma cert cu el dar in momentul cand sa incui usa a sarit la bataie , m-a impins din usa si a smuls cheile din incuietoare, tipand ca-i casa lui si face ce vrea cu ea si o sa-mi dea banii cand doreste el.Eu sunt inca in perioada contractuala cu el chiar daca m-am mutat in alta parte, chiria este platita pana pe 31 a lunii si totusi nu pot intra in garsoniera. Acum el poate sa se duca acolo sa farame tot si sa spuna ca eu am facut asta si sa-si opreasca garantia. Am fost la politie dar "draguti"i de acolo au spus ca nu-i de competenta lor. Inseamna ca urmatoarea miscare ar fi tribunalul dar oare "se baga" cineva pt 200 de euro sau imi pierd timpul degeaba? Astept sfaturile voastre! multumesc
nu prea ne intelegem in limba romana! un contract ca sa fie valabil trebuie sa aiba acordul tuturor partilor! mama nu a semnat deci nu are cum sa fie valabil! daca casiera de la banca nu il punea pe tata sa semneze in locul mamei creditul nu era aprobat, contractul nu exista si in acest fel nu ma mai cauta pe mine si pe mama nu stiu ce firma de recuperare de doi bani care vrea sa se imbogateasca peste noapte!logic? eu unul nu m-am folosit de banii aceia si nici mama mea!eu am credite (ale mele) pe care mi le platesc la timp pt ca m-am folosit de banii respectivi si mi se pare normal sa-i dau inapoi! de unde nu stiu eu ca aia de la banca care l-a pus sa semneze nu a luat si ea jumatate din bani!
pai din moment ce mama nu a semnat pe acel contract inseamna ca nu a fost de acord cu el si in acest fel cred ca se incalca prevederile de valabilitate ale acestuia, cu alte cuvinte contractul ar trebui sa fie nul adica sa se revina la situatia de dinaintea semnarii acestuia! si nu inteleg de ce ar trebui sa platesc eu in locul tatalui daca eu am alt cnp, locuiesc in alta localitate, nu am semnat niciun contract cu brdnu eu m-am folosit de bani. daca tata savarsea o crima si apoi deceda eu faceam puscarie in locul lui?
am si eu o problema cu cei de la eos ksi prin faptul ca in august 2006 parintii mei(de fapt, tata) au luat un credit de la brd in valoare de vreo 8000 ron. in octombrie 2006 tata a decedat si am crezut ca datoria va fi acoperita de asigurarea de viata pe care o semnase dar am observat ca cei de la brd au vandut creantele catre aceasta firma care tot trimite plicuri, mesaje, telefoane de amenintare. am vorbit cu ei la telefon si le-am spus ca tata este decedat si au spus sa le trimit o copie dupa certificatul de deces si daca este adevarat ca este decedat n- o sa ma mai streseze. de unde? tot continua cu telefoane si amenintari ! afirma ca sunt mostenitor si trebuie sa platesc! am uitat sa precizez un lucru foarte important: in momentul in care s- a luat creditul mama s-a razgandit si nu a mai fost la banca sa semneze actele iar duduia de la banca(ca sa nu piarda clientul si comisionul) l-a pus pe tata sa semneze si in locul mamei la coimprumutat! am facut plangere penala la politie si s-a facut expertiza grafologica prin care s-a demonstrat ca semnatura mamei a fost falsificata de catre tata dar acesta fiind decedat nu mai poate fii tras la raspudere si in acest caz eu ma intreb nu ar trebui sa intervina articolul 948 al codului civil care spune cam asa "Conditiile esentiale pentru validarea unei conventii sunt: 1. .... 2. consimtamantul valabil al partii ce se obliga". deci, mama nu a fost de acord cu contractul, nu a semnat, sa plateasca cine l-a pus pe tata sa semneze. am dreptate? astept sfaturile dumneaavoastra