avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate liliana69

Activitate liliana69

Răspuns la discuția concediere abuziva
Inca o intrebare, va rog. Exista un termen limită între data emiterii deciziei de concediere şi data la care ar trebui sa-mi fie comunicata respectiva decizie? Mai exact, am informatii ca decizia respectiva este deja emisa din data de 26.05. Când ar fi limita legală de comunicare a respectivei decizii.
Multumesc
Răspuns la discuția concediere abuziva
Ideea era că, aşa cum am înţeles, nu pot face nici o contestaţie până nu am decizia. Deci nu-l pot acţiona în justiţie decât după ce a încetat contractul de muncă. Dar eu nu vreau să aştept până atunci ci să-l acţionez în timpul preavizului, de ce nu pot? Poate se soluţionează cazul în justiţie până la finalul preavizului şi angajatorul este obligat să renunţe la decizie. Acum cred că am exprimat mai clar ceea ce vreau!
Răspuns la discuția concediere abuziva
Ok, asta am inteles, dar nu este prevazut nicaieri in legislatie care este termenul de emitere a deciziei de concedire raportat la emiterea preavizului? Angajatorul poate da această decizie când vrea? N-ar fi normal ca decizia de concediere să vină odată cu preavizul? În cazul acesta ai putea ataca în instanţă decizia în timpul preavizului şi, daca câstigi, nu se mai desface contractul de muncă! De ce sa ajungi la re-incadrare, cand poti să nu fi dat afară! E absolut ilogic!
Răspuns la discuția concediere abuziva
Si cand ar trebui sa primesc decizia, conform legii? Nu ar fi trebuit să vina odata cu preavizul?

Dacă-mi dă decizia în ultima zi de preaviz înseamnă că nu am timp să acţionez în justiţie până să-şi facă efectul preavizul şi ca urmare, trimite actele la ITM şi sunt concediată. NU ar fi logic să pot actiona înainte, adica in perioada de preaviz?
Sunt angajata unei asociatii si membra in Consiliul Director al acesteia. Presedintele asociatiei, pentru ca nu am fost de acord sa vanda un apartament proprietatea asociatiei m-ia inmanat astazi preavizul pe motiv ca functia pe care sunt incadrata se desfiintează. Nu mi-a dat nici o decizie, nimic, numai preavizul. În plus, conform ordonantei 26/2000 pentru asociatii prevede la articolul 24 litera c, ca stabilirea organigramei si politica de personal este atributia CD. De asemenea in statutul asociatiei este prevazut ca organizarea activitatii asociatiei este atributia CD, iar in ROF-ul CD in vigoare este stipulat de asemenea ca organigrama, fisele de post angajarile si concedierile precum si stabilirea salariilor sunt atributia CD. Clar nu exista o decizie a CD in acest sens, ba mai mult toti membrii CD ma sustin. Ce demersuri legale am la dispozitie? As fi interesata de modul in care il pot actiona pe Presedinte personal, nu asociatia pentru ca presedintele chiar a precizat ca nu-l intereseaza daca-l dau in judecata ca nu plateste el ci asociatia, iar eu, sincer nu vreau sa provoc cheltuieli inutile asociatiei in sine. Pot sa-l reclam la politie pentru abuz in serviciu? In justitie pentru ce as putea sa-l acuz?
Deci, sa inteleg ca angajatii sunt considerate persoane din afara asociatiei?
Sunt nelamurita cu o formulare din OG 26/2000 actualizata. Cum ar trebui interpretata formularea: "Consiliul director asigura punerea in executare a hotararilor adunarii generale. El poate fi alcatuit si din persoane din afara asociatiei, in limita a cel mult o patrime din componenta sa. " Mai exact, angajatii unei asociatii, care nu au calitatea de membru asociat, în aces context, sunt persoane din afara asociatiei sau pot face parte din Consiliul director, fara a fi constansi de limitarea aceea de cel mult o patrime?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Taxa notariala
liliana69 a scris:

Am si eu urmatoarea intrebare: urmeaza sa achizitionez un apartament nou construit, ca urmare la valoarea acestuia se adauga si TVA 19%. Taxele notariale pentru autentificarea actului trebuie sa se calculeze la valoarea cu TVA sau la valoarea fara TVA? Normal ar fi sa se calculeze la valoarea fara TVA, dar cum in Romania totul este posibil, vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc


Va rog, poate sa raspunda cineva la aceasta intrebare? Poate e stupida, dar chiar as vrea o parere....

Multumesc
Multumesc pentru informatii. In cazul in care refuz sa semnez contractul in aceste conduitii, avand in vedere ca in antecontract vanzatorul se obliga ca la data autentificarii contractului, apartamentul sa fie liber de sarcini, pot fi acuzata ca semnarea contractului nu se face din culpa mea, astfel incat sa pierd din banii dati?
Discuție Taxa notariala
Am si eu urmatoarea intrebare: urmeaza sa achizitionez un apartament nou construit, ca urmare la valoarea acestuia se adauga si TVA 19%. Taxele notariale pentru autentificarea actului trebuie sa se calculeze la valoarea cu TVA sau la valoarea fara TVA? Normal ar fi sa se calculeze la valoarea fara TVA, dar cum in Romania totul este posibil, vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc