avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa notariala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa notariala

Am si eu urmatoarea intrebare: urmeaza sa achizitionez un apartament nou construit, ca urmare la valoarea acestuia se adauga si TVA 19%. Taxele notariale pentru autentificarea actului trebuie sa se calculeze la valoarea cu TVA sau la valoarea fara TVA? Normal ar fi sa se calculeze la valoarea fara TVA, dar cum in Romania totul este posibil, vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: liliana69 , utilizator 19:43, 26 Februarie 2009
liliana69 a scris:

Am si eu urmatoarea intrebare: urmeaza sa achizitionez un apartament nou construit, ca urmare la valoarea acestuia se adauga si TVA 19%. Taxele notariale pentru autentificarea actului trebuie sa se calculeze la valoarea cu TVA sau la valoarea fara TVA? Normal ar fi sa se calculeze la valoarea fara TVA, dar cum in Romania totul este posibil, vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc


Va rog, poate sa raspunda cineva la aceasta intrebare? Poate e stupida, dar chiar as vrea o parere....

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobiliare - tva suportat partial de dezvoltator in cazul achizitiei prin credit ipotecar MCMXXIII MCMXXIII Buna ziua, Achizitionez un apartament pentru care, la momentul incheierii precontractului/promisiunii de vanzare (2022), TVAul era 5%. Contractul de ... (vezi toată discuția)
Cota de tva la vanzare apartament ionutlascu1993 ionutlascu1993 Salutare, Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns legat de cota de TVA. In anul 2022 am semnat un antecontract de vanzare-cumparare in care era mentionata ... (vezi toată discuția)
Recuperare tva - imobiliare (5% sau 19%) sman sman Buna ziua. Am facut un antecontract privind cumpararea unui apartament in luna noiembrie. La acea data am achitat si TVA-ul de 19% spre vanzator. Urmeaza ... (vezi toată discuția)