Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cota de tva la vanzare apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cota de tva la vanzare apartament

Salutare,

Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns legat de cota de TVA.
In anul 2022 am semnat un antecontract de vanzare-cumparare in care era mentionata cota TVA de 5%, apartamentul fiind 130.000 EUR.
Dat fiind faptul ca legea a fost modificata, nu imi este clar daca TVA-ul va fi marit la 19% conform ultimei modificari sau va ramane 5% dat fiind faptul ca a fost semnat actul de vanazre cumparare in 2022 si o anexa in 2023. Multumesc foarte mult pentru raspuns !
george-neagu, moderator
Ca sa beneficiati de un TVA de 5% si nu TVA de 9% cand cumparati un apartament nou sau o casa noua de la o persoana juridica, trebuie sa platiti avansul respectivei tranzactii imobiliare pana la 31 decembrie 2023. Nu conteaza daca apartamentul sau casa se preda in anul 2024.

Atentie!
Actul prin care stabiliti avansul (promisiunea de vanzare cumparare sau contractul de vanzare cumparare) trebuie sa fie autentificat de catre un notar.

vezi mai multe detalii despre noile modificari aici:
[ link extern ] /
Salutare,

Indiferent daca suma depaseste plafonul de 600.000 LEI aferent modificarilor fiscale ?
Conditiile pentru a beneficia de TVA 9% la achizitionarea de apartamente si case noi incepand cu 01 ianuarie 2024
Se vor incadra la cota redusa de TVA 9% si nu TVA 19% doar locuinţele care au o suprafaţă utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziţionate de persoane fizice în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică / alte persoane fizice.
Suprafaţa utilă a locuinţei este cea definită prin Legea nr. 114/1996 a locuinţei, iar anexele gospodăreşti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții.