avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate Hexman

Activitate Hexman

Saptamana trecuta am primit un document de la AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA
documentul:

DECIZIA nr. xxxx din xx/xx/xxxx din dosarul xxxxxxxx privind aprobarea acordarii STIMULET DE INSERTIE OPTIUNEA II
DIRECTORUL EXECUTIV al AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA .....

avand in vedere prevederile:
- OUG NR. 113/2011 PRIVIND ORGANIZAREA SI FUNCTIONAREA AGENTIEI NATIONALE PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- HG NR.151/2012 PRIVIND APROBAREA STATUTULUI PROPRIU DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE AL AGENTIEI NATIONALE PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- ART. 2 ALIN. 1 SI ART.7 ALIN, 1 SI ALIN 2 LIT. A DIN OUG NR. 111/2010 PRIVIND CONCEDIUL SI INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTEREA COPIILOR, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- ART. 12 SI ART 24 DIN NORMELE METODOLOGICE DE APLICARE A PREVEDERILOR ORDONANTEI DE URGENTA A GUVERNULUI NR. 111/2010 PRIVIND CONCEDIUL SI INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTEREA COPIILOR APROBATE PRIN HG NR. 52/2011, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE
- Cererea si declaratia pr propria raspundere si documentele justificative pentru acrodarea drepturilor prevazute de OUG 111/2010, inregistrata cu nr. 78 din data de 03/01/2022
- Regulamentul de organizare si functionare al AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI.... si in temeiul competentelor conferite de lege,

DECIDE:

Art.1 Aprobarea acordarii dreptului
STIMULENT DE INSERTIE OPTIUNEA II, in cuantum de XXX lei, pentru ..... in calitate de reprezentant legal al copilului .....

Art.2(1) Dreptul prevazut la art.1 se acorda incepand cu data de 17/12/2021
Art.2(2) Plata dreptului prevazut la art.1 se efectueaza in perioada 8-27 ale fiecarei luni prin mandat postal/cont bancar/cont de card
Art.3 Decizia poate fi contestata in termen de 30 zile de la comunicare la AGENTIA JUDETEANA PENTRU .....

In cazul in care sunteti nemultumit de solutionarea contestatiei, decizia poate fi atacata la Tribunalul ... in termen de 30zile de la comunicarea solutiei contestatiei, potrivit reglementarilor Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.

Data tiparirii: 22.02.2022 ora 08:49



Saptamana aceasta am primit un document tot de la AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA
documentul:

DECIZIA nr. xxxx din xx/xx/xxxx din dosarul xxxxxxxx privind suspendarea platii STIMULET DE INSERTIE OPTIUNEA II
DIRECTORUL EXECUTIV al AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA .....

avand in vedere prevederile:
- OUG NR. 113/2011 PRIVIND ORGANIZAREA SI FUNCTIONAREA AGENTIEI NATIONALE PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- HG NR.151/2012 PRIVIND APROBAREA STATUTULUI PROPRIU DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE AL AGENTIEI NATIONALE PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE;
- ART. 17 DIN OUG NR. 111/2010 PRIVIND CONCEDIUL SI INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTEREA COPIILOR, CU MODIFICARILE SI COMPLETARIILE ULTERIOARE;
- ART 32 ALIN 2 SI ALN. 3 DIN NORMELE METODOLOGICE DE APLICARE A PREVEDERILOR ORDONANTEI DE URGENTA A GUVERNULUI NR. 111/2010 PRIVIND CONCEDIUL SI INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTEREA COPIILOR APROBATE PRIN HG NR. 52/2011, CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE.
- Regulamentul de organizare si functionare al AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI.... si in temeiul competentelor conferite de lege,

DECIDE:

Art.1 Suspendarea platii stimulentului
STIMULENT DE INSERTIE OPTIUNEA II, in cuantum de XXX lei, pentru ..... in calitate de reprezentant legal al copilului .....
Art.2(1) Suspendarea platii dreptului prevazut la art.1 se face incepand cu data de 01/02/2022
Art.2(2) Suspendarea platii are la baza motivul: ART.11 OUG NR.111/2010 1 LUNA (LUNA CELUILALT PARINTE).
Art.3 Decizia poate fi contestata in termen de 30 zile de la comunicare la AGENTIA JUDETEANA PENTRU .....

In cazul in care sunteti nemultumit de solutionarea contestatiei, decizia poate fi atacata la Tribunalul ... in termen de 30zile de la comunicarea solutiei contestatiei, potrivit reglementarilor Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.

Data tiparirii: 22.02.2022 ora 08:52


Mentiuni:
Tatal nu a beneficiat de luna tatalui
Mama a inceput serviciul cand copilul avea 1 an si 11 luni

Nu inteleg de ce au emis o decizie de aprobare iar la trei minute o decizie de suspendare.

Nu inteleg ce s-a incalcat din art.11 din OUG nr. 111/2010

Multumesc!
Am achizitionat un imobil prin prima casa inainte de casatorie, imobil pe care l-am achitat integral in timpul casatoriei din veniturile comune.
Sotia a achizitionat un imobil prin prima casa inainte de casatorie, imobil in care si locuim, dar la care platim ratele in continuare,

Pentru imobilul pe care l-am achitat am facut toate demersurile sa ridicam impoteca bancii si a fondului de garantare, insa figurez numai eu proprietar pe imobil.

Ce putem face ca si sotia sa devina proprietara pe imobilul pe care figurez numai eu proprietar. Dupa achitarea integrala si a imobilului achizitionat de sotie intentionam sa procedam la fel, in a deveni si eu proprietar.

Multumesc!
Am achizitionat un apartament prin Prima Casa in 2014, il pot inchiria avand urmatoarea clauza in contractrul cu banca:
- prezentarea unui extras de carte funciara pentru informare (in original) din care se rezulte ca ipoteca legala in favoarea statului roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, si Raiffeisen Bank, institutia proportional cu procentul de garantare, are rangul I si ca au fost notate in favoarea statului roman si a Bancii interdictiile de instrainare pe o perioada de 5 ani de la data achizitionarii imobilului si de grevare cu alte sarcini pe toata durata finantarii
Urmeaza sa inchiriez legal (cu contract nu prin notar, dar declarat la finante) o locuinta unor pensionari si a copilului lor. Inainte de a incheia contractul mi-a solicitat daca le pot face viza de flotant. Ca proprietar la ce riscuri ma expun oferindu-le viza de flotant, iar ei cu viza de flotant ce beneficii au asupra locuintei mele.
Buna ziua,

Am langa mine un apartament unde cu regularitate locatarii din el ma deranjeaza prin ascultarea de muzica, rasete, vorbit foarte tare, strigate, troncanituri, bocanituri, activitati cotidiene in toiul noptii (in special curatenie).
Toate aceste zgomote uneori nu au intesitate mare, dar suficienta cat sa ne faca noaptea un calvar. Au inceput sa se stranga nopti la rand de deranj incat oboseala incepe sa isi spuna cuvantul atat asupra mea cat si a familiei, mai ales ca avem un copil mic.
Tot aceste zgomote se aud si ziua. Nu sunt absurd, ziua ai activitati care inevitabil fac zgomot, dar muzica, strigatele, urletele?
Pe timpul noptii am chemat politia de nenumarate ori, insa nicioadata nu s-a lasat nici macar cu un avertisment. De multe ori nici nu le deschid usa politistilor. Mai ales ca in apartament tot cu regularitate se schimba locatarii.
Am facut o reclamatie scrisa la sectia de politie, dupa doua saptamani am sunat sa vad in ce stadiu este, ne mai suportand zgomotele vecinilor. Raspunsul sectiei de politie a fost, avem termen 30 zile sa solutionam cazul.
Chiar si cu reclamatia depusa, tot am sunat la politie pe timpul noptii, apelurile mele repetate la politie pot fi considerante abuzive?
Pe timpul zile ce pot face, daca deranjul este si in afara orelor 13:00-14:00?

Multumesc!