avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate David1992

Activitate David1992

Nu doresc cei de la firma sa ma reincadreze, spun ca eu am iesit la pensie, nu mai am dreptul. Acum impreuna cu Dl avocat cautam legea care permite acest lucru. Nu doresc neaparat sa mai fiu reincadrat in munca, doar sa imi iau toate drepturile pana acum. Va multumesc
Stiti cumva ce lege si ce articol spune exact despre problema mea? Multumesc


Cornel Vasile a scris:

Se poate cumula pensia cu salariul .

Atunci se poate sa fie reincadrat in munca si sa primeasca si toate salarile pana acum?
Am fost concediat dintr-o firma de stat in data de 02.01.2019, apoi am castigat in instanta dreptul de a ma reincadra in functia avuta si sa imi plateasca toate salarile de la data concedierii pana la data reincadrari in campul muncii. Dar intre timp, cat a tinut procesul am iesit la pensie la varsta de 54 de ani(mentionez ca am avut grupa 1 de munca timp de 30 de ani). Intrebarea este pot sa renunt la pensie sa fiu din nou reintegrat in campul muncii? Este o firma de stat, nu ae poate acumula salarul cu pensia. Multumesc
Printr-o hotarare judecatoreasca am obtinut decizia de a fi reincadrat la fostul loc de munca, dar in timpul procesului am iesit la pensie! Cum se procedeaza acum? Am obtinut sa imi fie restituite toate salarile. Mentionez ca firma este de stat! Multumesc