avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate liryc

Activitate liryc

Tocmai aia e problema. Parchetul a intors dosarul la politie pentru a determina statutul juridic al parcarii. Cei de la politie au trimis la primaria brasov o cerere in acest sens dar nu s-a primit nici un raspuns concret.
Problema e ca nu prea am ce face. Dosarul acum e la politie si se astepata raspuns de la primarie daca drumul unde s-a intamplat incidentul este sau nu public. (practic a fost intr-o parcare). Deja se fac 2 ani decand stau si astept. Nu exista vreo posibilitate de a urgenta? Vreo chichita de procedura sau ceva? M-am saturat sa fiu ignorat si sa stau in suspans dupa un raspuns care nu mai vine.
Buna,

Am un dosar pt fapta din subiect intocmit in 27.09.2007. In tot acest timp a fost plimbat de la politie la parchet si inapoi fara sa se rezolve ceva sau sa mi se ofere un raspuns concret. Intrebarea mea este daca se poateface ceva in privinta asta si daca m-ar ajuta in vreun fel sa angajez un avocat (mai exact daca poate sa grabeasca primirea unui raspuns). De asemenea m-ar interesa cam cat ar fi onorariul pt un avocat din Brasov in cazul in care raspunsul este pozitiv.
Am depus cerere de urgentare a cercetarilor la parchet si as vrea sa stiu care este termenul de solutionare a cererii.
Dovada eliberata in momentul incheieri dosarului penal mi-a fost data fara drept de circulatie conform regulamentului, am fost la seful politiei si a zis ca se poate da drept de circulatie doar cu mentiunea procurorului si ca nu stie daca a plecat de la politie cu rezolutie de neicepere a urmaririi penale. Dosarul s-a incheiat in 23.09.2007 si inca nu am primit nimic acasa, nu mi s-a oferit nici o informatie in afara de numarul dosarului cand am fost la parchet. De starea lui sau daca se incepe sau nu urmarirea penala n-au zis nimic. Intrebarea era cu as putea afla informatiile acestea si eventual ce mi-ar trebui pentru ca procurorul sa-mi dea drept de circulatie.
Cum pot afla cu ce rezolutie a plecat de la politie?
In acest moment a ajuns la Parchetul de pe langa judecatoria Brasov dupa 7 luni de stat la politie, si as dori sa aflu daca se incepe sau nu urmarirea penala si cand voi primi rezolutie de la parchet.
De asemenea as dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru emiterea unei dovezi cu drept de circulatie, fiinca de la politie am inteles ca trebuie mentiune de la procuror in privinta asta.