avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate Bucur93

Activitate Bucur93

Răspuns la discuția Domnul avocat.
Am inteles va multumesc mult!
Răspuns la discuția Domnul avocat.
Exact am 1an si 5 luni de cand sunt in cresterea copilului intrebarea este pot intra din nou cand va naste sotia tinand cont ca eu trebui sa ma întorc la munca in iunie ea va naste pe la sfarsitul lui august dupa ce va naste pot intra din nou in cresterea copilului ?

Ionut.ion a scris:

Dvs. nu puteti beneficia de Concediul maternal ( pre si postnatal, cele 26 de zile...), doar sotia poate beneficia de acest concediu.
Dar puteti beneficia de Concediul pentru Creștere Copil-CCC.

Răspuns la discuția Domnul avocat.

Eu sunt posnatal (cresterea copilului) pana in septembrie dar în iunie trebui sa ma întorc la munca sotia este gravidă in 2 luni mai pot intra in cresterea copilului eu nu ea si tot eu sunt in posnatal ati inteles nu ea eu sunt
Ionut.ion a scris:

Mai cititi o data primul mesaj si reveniti cu informatiile exacte.
In principiu, se aplica ce am scris mai sus, adica, daca beneficiaza de indemnizatie acum o sa beneficieze de ea si pentru copilul ce urmeaza sa se nasca.

Răspuns la discuția Domnul avocat.
Nu eu beneficiez de posnatal

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Nu are cum sa fie sotia atata perioada in "poznatal" ( corect este Postnatal).
Cred ca este vorba despre Concediu pentru Crestere Copil-CCC ( adica cei 2 ani...), nu?
Sotia beneficiaza de indemnizatie de la stat?
Daca da, poate beneficia si pentru copilul ce se va naste in perioada urmatoare de CCC

Bună ziua am și eu o nelămurire, eu sunt în poznatal, poznatal ul îl am pana în septembrie dar eu trebui sa ma întorc la munca în iunie soția mea este din nou însărcinată în 11 săptămâni intrebarea mea este pot întra în al doilea poznatal când va naște?