Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Domnul avocat.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Domnul avocat.

Bună ziua am și eu o nelămurire, eu sunt în poznatal, poznatal ul îl am pana în septembrie dar eu trebui sa ma întorc la munca în iunie soția mea este din nou însărcinată în 11 săptămâni intrebarea mea este pot întra în al doilea poznatal când va naște?
Bucur93, utilizator
Buna ziua,
Nu are cum sa fie sotia atata perioada in "poznatal" ( corect este Postnatal).
Cred ca este vorba despre Concediu pentru Crestere Copil-CCC ( adica cei 2 ani...), nu?
Sotia beneficiaza de indemnizatie de la stat?
Daca da, poate beneficia si pentru copilul ce se va naste in perioada urmatoare de CCC
Ionut.ion, utilizator
Nu eu beneficiez de posnatal

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Nu are cum sa fie sotia atata perioada in "poznatal" ( corect este Postnatal).
Cred ca este vorba despre Concediu pentru Crestere Copil-CCC ( adica cei 2 ani...), nu?
Sotia beneficiaza de indemnizatie de la stat?
Daca da, poate beneficia si pentru copilul ce se va naste in perioada urmatoare de CCC

Mai cititi o data primul mesaj si reveniti cu informatiile exacte.
In principiu, se aplica ce am scris mai sus, adica, daca beneficiaza de indemnizatie acum o sa beneficieze de ea si pentru copilul ce urmeaza sa se nasca.

Eu sunt posnatal (cresterea copilului) pana in septembrie dar în iunie trebui sa ma întorc la munca sotia este gravidă in 2 luni mai pot intra in cresterea copilului eu nu ea si tot eu sunt in posnatal ati inteles nu ea eu sunt
Ionut.ion a scris:

Mai cititi o data primul mesaj si reveniti cu informatiile exacte.
In principiu, se aplica ce am scris mai sus, adica, daca beneficiaza de indemnizatie acum o sa beneficieze de ea si pentru copilul ce urmeaza sa se nasca.

Dvs. nu puteti beneficia de Concediul maternal ( pre si postnatal, cele 26 de zile...), doar sotia poate beneficia de acest concediu.
Dar puteti beneficia de Concediul pentru Creștere Copil-CCC.