avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Domnul avocat.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Domnul avocat.

Bună ziua am și eu o nelămurire, eu sunt în poznatal, poznatal ul îl am pana în septembrie dar eu trebui sa ma întorc la munca în iunie soția mea este din nou însărcinată în 11 săptămâni intrebarea mea este pot întra în al doilea poznatal când va naște?
Ultima modificare: Miercuri, 12 Februarie 2020
Bucur93, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bucur93 , utilizator 11:07, 13 Februarie 2020
Buna ziua,
Nu are cum sa fie sotia atata perioada in "poznatal" ( corect este Postnatal).
Cred ca este vorba despre Concediu pentru Crestere Copil-CCC ( adica cei 2 ani...), nu?
Sotia beneficiaza de indemnizatie de la stat?
Daca da, poate beneficia si pentru copilul ce se va naste in perioada urmatoare de CCC
Ultima modificare: Miercuri, 12 Februarie 2020
Ionut.ion, utilizator
Nu eu beneficiez de posnatal

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Nu are cum sa fie sotia atata perioada in "poznatal" ( corect este Postnatal).
Cred ca este vorba despre Concediu pentru Crestere Copil-CCC ( adica cei 2 ani...), nu?
Sotia beneficiaza de indemnizatie de la stat?
Daca da, poate beneficia si pentru copilul ce se va naste in perioada urmatoare de CCC

Mai cititi o data primul mesaj si reveniti cu informatiile exacte.
In principiu, se aplica ce am scris mai sus, adica, daca beneficiaza de indemnizatie acum o sa beneficieze de ea si pentru copilul ce urmeaza sa se nasca.

Eu sunt posnatal (cresterea copilului) pana in septembrie dar în iunie trebui sa ma întorc la munca sotia este gravidă in 2 luni mai pot intra in cresterea copilului eu nu ea si tot eu sunt in posnatal ati inteles nu ea eu sunt
Ionut.ion a scris:

Mai cititi o data primul mesaj si reveniti cu informatiile exacte.
In principiu, se aplica ce am scris mai sus, adica, daca beneficiaza de indemnizatie acum o sa beneficieze de ea si pentru copilul ce urmeaza sa se nasca.

Dvs. nu puteti beneficia de Concediul maternal ( pre si postnatal, cele 26 de zile...), doar sotia poate beneficia de acest concediu.
Dar puteti beneficia de Concediul pentru Creștere Copil-CCC.

Alte discuții în legătură

Concediu maternal iadionut iadionut Daca nu mi se mai prelungeste contractul de munca beneficiez de concediu de maternitate? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Despre indemnizatie ccc simonaoti simonaoti Buna ziua, mam angajat in 27 septembrie 2011 in 7 iunie am nascut ,la 37 de saptamani la alea 12 luni pt indemnizatie se pune si concediu prenatal si posnatal ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pentru al doilea copil dutcaandrea dutcaandrea Buna ziua as dori daca se poate raspuns la o intrebare din data de 23 mai 2015 sant in concediu de maternitate pe perioada de 2 ani cu toate formele legale ... (vezi toată discuția)