avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Activitate Tiko823

Activitate Tiko823

Buna ziua,
Am avut o neintelegere cu angajatorul si am vrut sa-l dau in judecata. Am contactat un avocat am platit o cunsulatie de circa 300 lei in care ma indrumat ce sa fac in continuare.Toate bune si frumoase pana acum. Am facut un contract cu el si mi-a cerut un onorariu de 1000 euro plus 30 la suta din eventualul castig,care il puteam plati in doua transe de cate 500 de euro lucru pe care l-am si facut am platit prima transa. Intre timp a venit pandemia si nu sa mai concretizat nimic si m-am razgandit sa nu mai merg pe drumul asta. Mentionez ca acest avocat nu a facut absolut nimic in afara de a face acest contract cu mine. Pe data de 5.11.2020 i-am cerut acei 500 de euro inapoi si ma tot duce cu vorba ca saptamana asta sau saptamana asta dar nu imi da nimic inapoi. Intrebarea mea este ce pot face in privinta asta. Mulțumesc
sa va povestesc pe scurt , finul meu tocmai a demisionat de la locul de munca din cauza unui ”scandal” fiind acuzat ca ar fi incasat de la un client o suma de bani pentru care a emis chitanta , chitanta rosie a plecat impreuna cu banii catre contabilitate , asta se intampla in luna 11.2019 iar acum s-a trezit ca este oarecum acuzat ca acei bani nu au fost inregistrati , ei sustinand ca nu au gasit-o , nici chitanta , nici borderoul pe care il preda impreuna cu chitanta. intre timp el a schimbat chitantierul , cel cu problema a fost teoretic verificat de catre managerul de filiala fiind semnat de catre acesta ca a fost verificat . a primit la acel moment unul nou pe care il folosea in continuare . acei bani au fost predati catre manager , dupa in plic sigilat pe sofer , ajungand in alta filiala la o persoana care inregistra banii , dupa aceste luni s-au trezit cei de acolo ca nu se gaseste acea chitanta , automat nici banii pentru a scadea din soldul clientului. el fiind foarte ”afectat” de aceasta intamplare , n-a mai vrut sa continue la aceasta firma , iar azi a fost la sediul central pentru a discuta problema impreuna cu sefa de la hr, cel de la contabilitate, jurist, directorul general etc iar din discutie a avut de ales sa isi dea demisia sau sa intre in concediu fara plata . el, le-a propus sa mearga impreuna la politie pentru a da declaratii si a face demersurile care se fac in astfel de situatii, insa cei din firma au spus ca o sa faca aceste demersuri dupa ce termina de cautat acea chitanta despre care este vorba . in acest caz doreste sa deschida si el un proces impotriva firmei pentru acuze false , defaimare , etc . ce poate face in aceasta situatie si unde se poate adresa si ce ar avea de castigat , el stiindu-se nevinovat . le poate cere prin instanta daune in cazul in care se constata ca nu el este vinovatul ? pana la urma nu mai are job din aceasta cauza, nu vrea sa il arate fosti colegi sau clienti cu degetul precum ar fi un hot , etc