avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Activitate StoicaIonut

Activitate StoicaIonut

Deci nu are rost sa apelez nici la avocat ca nu se prescrie. Am primit recent foi de la noul bej. Multumesc mult oricum.

mariusstoican a scris:

Din cate citesc, datoria dvs. nu s-a prescris. Termenul de 3 ani curge de la data scadentei anticipate a creditului, cel tarziu anul 2019 in cazul dvs.
Prescriptia a fost intrerupta in 2020 cand s-a inceput executarea silita(investirea contractului de credit cu titlu executoriu, cerere de executare silita la executoriu judecatoresc, etc.), noul termen de prescriptie fiind la randul lui intrerupt prin somatii si alte acte sau demersuri intocmite de executorul judecatoresc.

Ca sa fiti siguri, solicitati o copie al dosarului de executare de la ultimul executor judecatoresc. Asa veti vedea ce acte au fost intocmite/transmise. Depuneti contestatie doar daca au trecut 3 ani de la data inceperii executarii silite si nu ati primit niciun act in tot acest timp.

Gasiti aici termenul de depunere al contestatiei la executare:
[ link extern ]

Desigur, situatia se schimba daca contractul dvs de credit a fost cesionat catre o firma de recuperare de creante si nu v-a fost comunicata cesiunea de creanta.

Buna ziua,
Caut un avocat care sa ma ajute sa scap de o datorie.
Am o datorie la CEC din 2019, executarea silita s-a facut prin 2020.
De atunci s-a tot mutat dosarul, la diferite BEJ-uri. Am citit pe net ca se prescrie dupa 3 ani. Caut avocat sa ma reprezinte, nu sa ma ajute cu sfaturi ca in situatia asta nu prea sunt de folos. Aici in Giurgiu am intrebat un avocat si mi-a spus ca daca am primit notificari pe perioada anilor trecuti prescriptia se anuleaza. Notificari am primit mereu cand s-a mutat dosarul dar eu lucrand in afara nu au luat niciodata nimic si au trecut cei 3 ani. Ma poate ajuta cineva si ce sanse credeti ca sunt sa se anuleze datoria ?
Buna ziua?
Cum as putea sa beneficiez de gratuitate la dentist? Ma costa foarte mult si nu imi permit .
Sunt salariat, am asigurare , sunt platitor de taxe dar nu cunosc legile .
Exista vreo sansa sa primesc un ajutor , sa imi deconteze cineva ceva?
Multumesc!