Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Caut un avocat care sa ma ajute sa scap de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Caut un avocat care sa ma ajute sa scap de o datorie. ...

Buna ziua,
Caut un avocat care sa ma ajute sa scap de o datorie.
Am o datorie la CEC din 2019, executarea silita s-a facut prin 2020.
De atunci s-a tot mutat dosarul, la diferite BEJ-uri. Am citit pe net ca se prescrie dupa 3 ani. Caut avocat sa ma reprezinte, nu sa ma ajute cu sfaturi ca in situatia asta nu prea sunt de folos. Aici in Giurgiu am intrebat un avocat si mi-a spus ca daca am primit notificari pe perioada anilor trecuti prescriptia se anuleaza. Notificari am primit mereu cand s-a mutat dosarul dar eu lucrand in afara nu au luat niciodata nimic si au trecut cei 3 ani. Ma poate ajuta cineva si ce sanse credeti ca sunt sa se anuleze datoria ?
Trebuie ca un avocat sa mearga la ultimul dosar de executare.
Apoi, va poate informa exact.

Este adevărat, sfaturile nu va ajuta intrucat trebuie studiat dosarul.

București 2023
Din cate citesc, datoria dvs. nu s-a prescris. Termenul de 3 ani curge de la data scadentei anticipate a creditului, cel tarziu anul 2019 in cazul dvs.
Prescriptia a fost intrerupta in 2020 cand s-a inceput executarea silita(investirea contractului de credit cu titlu executoriu, cerere de executare silita la executoriu judecatoresc, etc.), noul termen de prescriptie fiind la randul lui intrerupt prin somatii si alte acte sau demersuri intocmite de executorul judecatoresc.

Ca sa fiti siguri, solicitati o copie al dosarului de executare de la ultimul executor judecatoresc. Asa veti vedea ce acte au fost intocmite/transmise. Depuneti contestatie doar daca au trecut 3 ani de la data inceperii executarii silite si nu ati primit niciun act in tot acest timp.

Gasiti aici termenul de depunere al contestatiei la executare:
[ link extern ]

Desigur, situatia se schimba daca contractul dvs de credit a fost cesionat catre o firma de recuperare de creante si nu v-a fost comunicata cesiunea de creanta.
mariusstoican, utilizator
Deci nu are rost sa apelez nici la avocat ca nu se prescrie. Am primit recent foi de la noul bej. Multumesc mult oricum.

mariusstoican a scris:

Din cate citesc, datoria dvs. nu s-a prescris. Termenul de 3 ani curge de la data scadentei anticipate a creditului, cel tarziu anul 2019 in cazul dvs.
Prescriptia a fost intrerupta in 2020 cand s-a inceput executarea silita(investirea contractului de credit cu titlu executoriu, cerere de executare silita la executoriu judecatoresc, etc.), noul termen de prescriptie fiind la randul lui intrerupt prin somatii si alte acte sau demersuri intocmite de executorul judecatoresc.

Ca sa fiti siguri, solicitati o copie al dosarului de executare de la ultimul executor judecatoresc. Asa veti vedea ce acte au fost intocmite/transmise. Depuneti contestatie doar daca au trecut 3 ani de la data inceperii executarii silite si nu ati primit niciun act in tot acest timp.

Gasiti aici termenul de depunere al contestatiei la executare:
[ link extern ]

Desigur, situatia se schimba daca contractul dvs de credit a fost cesionat catre o firma de recuperare de creante si nu v-a fost comunicata cesiunea de creanta.

Depinde ce s-a întâmplat în 2020.
Este bine sa se verifice deoarece nu este sigur nimic.
Este la limită și nu se poate ghici.

Eu lucrez pe asa ceva și știu ce va spun fiind unul din avocatii care ataca țintit și nu aiurea însă în astfel de cazuri se impune studierea dosarului.
Se verifica și se stabilește în concret.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat