avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Caut un avocat care sa ma ajute sa scap de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Caut un avocat care sa ma ajute sa scap de o datorie. ...

Buna ziua,
Caut un avocat care sa ma ajute sa scap de o datorie.
Am o datorie la CEC din 2019, executarea silita s-a facut prin 2020.
De atunci s-a tot mutat dosarul, la diferite BEJ-uri. Am citit pe net ca se prescrie dupa 3 ani. Caut avocat sa ma reprezinte, nu sa ma ajute cu sfaturi ca in situatia asta nu prea sunt de folos. Aici in Giurgiu am intrebat un avocat si mi-a spus ca daca am primit notificari pe perioada anilor trecuti prescriptia se anuleaza. Notificari am primit mereu cand s-a mutat dosarul dar eu lucrand in afara nu au luat niciodata nimic si au trecut cei 3 ani. Ma poate ajuta cineva si ce sanse credeti ca sunt sa se anuleze datoria ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:28, 4 Mai 2023
Trebuie ca un avocat sa mearga la ultimul dosar de executare.
Apoi, va poate informa exact.

Este adevărat, sfaturile nu va ajuta intrucat trebuie studiat dosarul.

București 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din cate citesc, datoria dvs. nu s-a prescris. Termenul de 3 ani curge de la data scadentei anticipate a creditului, cel tarziu anul 2019 in cazul dvs.
Prescriptia a fost intrerupta in 2020 cand s-a inceput executarea silita(investirea contractului de credit cu titlu executoriu, cerere de executare silita la executoriu judecatoresc, etc.), noul termen de prescriptie fiind la randul lui intrerupt prin somatii si alte acte sau demersuri intocmite de executorul judecatoresc.

Ca sa fiti siguri, solicitati o copie al dosarului de executare de la ultimul executor judecatoresc. Asa veti vedea ce acte au fost intocmite/transmise. Depuneti contestatie doar daca au trecut 3 ani de la data inceperii executarii silite si nu ati primit niciun act in tot acest timp.

Gasiti aici termenul de depunere al contestatiei la executare:
[ link extern ]

Desigur, situatia se schimba daca contractul dvs de credit a fost cesionat catre o firma de recuperare de creante si nu v-a fost comunicata cesiunea de creanta.
Ultima modificare: Joi, 4 Mai 2023
mariusstoican, utilizator
Deci nu are rost sa apelez nici la avocat ca nu se prescrie. Am primit recent foi de la noul bej. Multumesc mult oricum.

mariusstoican a scris:

Din cate citesc, datoria dvs. nu s-a prescris. Termenul de 3 ani curge de la data scadentei anticipate a creditului, cel tarziu anul 2019 in cazul dvs.
Prescriptia a fost intrerupta in 2020 cand s-a inceput executarea silita(investirea contractului de credit cu titlu executoriu, cerere de executare silita la executoriu judecatoresc, etc.), noul termen de prescriptie fiind la randul lui intrerupt prin somatii si alte acte sau demersuri intocmite de executorul judecatoresc.

Ca sa fiti siguri, solicitati o copie al dosarului de executare de la ultimul executor judecatoresc. Asa veti vedea ce acte au fost intocmite/transmise. Depuneti contestatie doar daca au trecut 3 ani de la data inceperii executarii silite si nu ati primit niciun act in tot acest timp.

Gasiti aici termenul de depunere al contestatiei la executare:
[ link extern ]

Desigur, situatia se schimba daca contractul dvs de credit a fost cesionat catre o firma de recuperare de creante si nu v-a fost comunicata cesiunea de creanta.

Depinde ce s-a întâmplat în 2020.
Este bine sa se verifice deoarece nu este sigur nimic.
Este la limită și nu se poate ghici.

Eu lucrez pe asa ceva și știu ce va spun fiind unul din avocatii care ataca țintit și nu aiurea însă în astfel de cazuri se impune studierea dosarului.
Se verifica și se stabilește în concret.

București 2023
Ultima modificare: Joi, 4 Mai 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am primit executare silita de la bej , nr dosar 492/236/2021 ... StoicaIonut92 StoicaIonut92 Buna ziua! Am primit executare silita de la BEJ , nr dosar 492/236/2021 . Am o datorie de la CEC din 2019, acestia au dat-o mai departe in 2021 la BEJ. Daca ... (vezi toată discuția)
Imobil dobandit prin donatie poate fi executat? viopoe viopoe Buna ziua, am un credit pe care nu l-am mai achitat din decembrie 2009. acum urmeaza sa primesc prin donatie un imobil. cei de la firma de recuperare pot ... (vezi toată discuția)
Proprire cont salariu danaianache danaianache Buna ziua, Am avut un credit de nevoie personale, neachitat la timp, banca a dat creditul catre executor judecatoresc care mi-a pus proprire pe salariu. ... (vezi toată discuția)