avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate Ge00

Activitate Ge00

Buna ziua, nunta mea trebuia sa fie pe data de 19 iulie 2020. Initial ne-am reprogramat pentru septembrie si acum ne-am razgandit, nu mai vrem sa facem deloc. Am vorbit la restaurant si ne-au zis ca vom primi jumatate din avans, asta in septembrie ( ca mi-au tinut data ocupata), in conditiile in care noi nu am semnat niciun act aditional cum ca vom face in septembrie. In contractul meu scrie 19 iulie cu min de persoane 100. Este ok sa imi restituie doar jumatate din avans in conditiile in care nunta trebuia sa fie la sfarsitul acestei saptamani si in momentul de fata au voie 20 de persoane in spatiu inchis? Multumesc!
Discuție Gdpr
Buna ziua, compania la care lucrez a obtinut un contract de indexare, prelucrare baza de date in excel, a unei companii de recuperare creante. Datele cu caracter personal sunt “ nume si prenume”. Ce masuri trebuie sa luam in cadrul companiei si care sunt procedurile pe care trebuie sa le urmez ca DPO. Eu m-am gandit la pseudomizarea datelor cu caracter personal. Sa ma ocup personal de asta si angajatilor sa le dau sa prelucreze doar dupa cifre. Ce acte ar trebui sa intocmesc ca totul sa fie legal?