avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Alexxa777

Activitate Alexxa777

Multumesc f mult pt raspunsul Dvs! Nu am pus capul in pamant, nu suntem genul...dar, sunt prea multi ca sa ne opunem.In acest bloc...aproape cativa poarta masti,va dati seama ce vecini inconstienti avem, incat lor nu le-ar pasa daca acei muncitori le-ar intra in casa, contaminandu-i.O sa incerc pe cat posibil sa vorbesc cu Presedintele, stiu ca o sa inceapa sa tipe, iar cand o sa afle si administratorul care e pus mereu pe scandal si aproape s-a dat la noi...ca si cand ar sari la bataie, doar pt ca sa intimideze...nu o sa stiu ce o sa se mai intample.Mii de multumiri!
Buna seara! Am nevoie urgenta de ajutorul Dvs intr-o problema,si anume: dupa ce ca in blocul nostru unde locuim, administratorul care nu cunoaste ce e aia munca, face legea in bloc de parca el este patronul blocului si noi chiriasii lui, se poarta autoritar si chiar amenintator pt a intimida vrea sa executam ceea ce ne impune el.Suntem cu totii proprietari, dar vecinii mei sunt toti "supusi" acestui administrator profitor si tiran.Stiu ca nu este obligatoriu sa montam contoare de gaze,dar acesta ne obliga spunandu-ne ca trebuie sa achitam in 6 luni 2000 lei.Nu stiu ce se poate face in aceasta situatie abuziva! Mai ales ca in aceasta perioada critica din cauza coronavirusului, de exemplu, eu si familia mea, ne protejam foarte mult cu masti,stergem cu alcool clante,tot ce e metal, stam in casa zile in sir, apoi cand mergem odata pe saptamana la cumparaturi,noroc ca avem magazine la doi pasi de casa, ne protejam cu masti, manusi,Va spun toate astea pt ca nu stiu cum sa facem sa-i oprim pe cei care sunt chemati pt a monta acele contoare de gaze pt ca nu e momentul acum cand toata lumea se fereste sa-i patrunda in casa strainii cu microbii de afara si neprotejati plus ca nu e momentul acum nici macar sa dam obligat 300 lei lunar, tocmai acum cand noi suntem in somaj tehnic. Va rog din suflet sfatuiti-ma cui sa spunem sa stopeze macar pe perioada asta instalarea contoarelor de gaze, nefiind momentul acum?Mii de multumiri!
Multumesc din tot sufletul pt raspunsul Dvs! Acest "domn" administrator a "prins" miscarea proprietarilor ca tot ce le spune el, acestora, ei "executa" fara comentarii.Niciun proprietar nu verifica nimic, nu comenteaza si de aceea administratorul se comporta cu ei de parca e proprietarul,patronul blocului si noi chiriasii lui, in gazda.Si fiindca ii "merge", normal ca profita foarte mult turband ca, eu, ca femeie am avut "curajul" sa-i spun direct,infruntandu-l, ceea ce nu a suportat...mai ales ca pierde niste bani fiindca eu m-am opus.Eu ca si ceilalti proprietari, care sunt precum oile, trebuia sa fiu supusa "ordinului" lui. Administratorul este un tip cam pana in 40 ani care nu prea stie ce e...munca! Prin comportamentului lui folosind violenta verbala si atitudinea, apropiindu-se de mine amenintator mai ca era in stare sa ma loveasca, abtinandu-se cu greu, a vrut sa ma intimideze, sincer va spun ca nu ma asteptam, nici la reactia acestuia fata de mine care sunt o persoana respectuoasa si nu-mi plac certurile,tipetele,urletele, si nu ma asteptam nici la faptul ca la asa urlete de proportii din partea acestui "domn", chiar, sa nu iasa niciun vecin din apartament sa vada ce se intampla...de parca, blocul nu ar fi fost locuit. Din pacate, mai locuiesc si pe acelasi palier cu acest administrator, chiar daca as vrea sa il ocolesc nu am cum. Sincer va spun ca nu am dormit toata noaptea din cauza a tot ce s-a intamplat, rasunandu-mi in minte, totul.Eu, inca, nu i-am spus Presedintelui blocului,in ce hal s-a purtat administratorul blocului cu mine, folosind violenta verbala, urat de tot, pt ca s-ar putea sa fie mana in mana. Mentionez ca mereu mi-am platit utilitatile la timp si nu am datorii de niciun fel, sunt o persoana corecta si de aceea nu suport smecheriile si profitorii!
Va rog mult ce atitudine sa iau fata de un comportament urat al administratorului?Buna ziua! Va rog foarte mult sa ma ajutati intr-o problema pe care o sa o detaliez si anume : cu aproximativ 10 ani in urma, administratorul blocului in care locuiesc a venit cu ideea ca fiecare proprietar sa-si monteze contuor de gaze individual in afara apartamentului lucru care nu era obligatoriu.Doar cativa proprietari care si-au permis financiar, in perioada aceia, si-au montat, iar altii proprietari nu si-au permis financiar printre care si eu care aveam pe vremea aceea o pensie foarte mica pe caz de boala.Precizez ca niciodata nu au fost probleme cu gazele. Prin 2016 administratorul s-a mutat din bloc fiind inlocuit de un altul.Acest nou administrator a venit cu alte "idei" noi...adica, sa se schimbe apometrele si repartitoarele din toate apartamentele, acestea functionand perfect, bineinteles la niste preturi foarte mari, ca de exemplu un apometru la magazin costand 65 lei bucata,el, incasand in jur de 120 lei/bucata. Toanele administratorului au afectat foarte mult buzunarele proprietarilor! Tot in acea perioada administratorul a venit cu ideea sa se monteze senzori si electrovalve la aragaz, tot cu o firma gasita de el, la niste preturi iesite din comun.Montajul unui senzor de gaze plus electrovalva fiind in jur de 380-390lei oficial cu montaj cu tot, iar,administratorul a afisat pe geamul usii de la intrarea in bloc costuri separate adica, senzorul de gaze 400 si ceva si montajul separat de aproximativ 300 si ceva de lei, DECI, un pret aproape dublu fata de pretul oficial. Saptamana trecuta a venit cu "ideea" ca proprietarii care nu si-au permis financiar sa-si puna contuare de gaze, spunandu-ne ca suntem obligati sa ne punem si noi, conditionandu-ne ca pana la sfarsitul lunii februarie aceste contuare sa fie montate spunandu-ne ca pretul montajului este de 2000 lei de apartament. Eu i-am spus ca suma este enorm de mare pt un apartament, si i-am mai spus ca am verificat ca pretul unui contoar de gaze este de intre 400-500lei.Pentru ca i-am spus pretul real,aratandu-i in acest fel ca "umfla"preturile foarte mult, dupa bunul lui plac, s-a infuriat foarte rau si a plecat.Eu, a 2a zi am dat telefon la Distrigaz si m-am interesat daca este obligatoriu sa-mi montez contoarul de gaze si acestia mi-au spus ca nu este obligatoriu, cu toate acestea eu, i-am rugat sa vina sa-mi instaleze senzorul si electrovalva respectiva la pretul oficial de 390 lei. Pentru ca nu a vazut contoarul la usa pe palier, administratorul a venit foarte iritat pt ca nu am "executat ordinul" lui.Eu i-am spus ca cei de la Distrigaz mi-au montat senzorul si electrovalva, i-am aratat Procesul Verbal de montaj,iar administratorul a inceput sa tipe, apoi sa urle neputandu-se controla, spunandu-mi ca trebuia sa-mi montez si contuarul de gaze situat pe palier langa usa. L-am rugat sa vorbeasca civilizat si calm, fara ca sa mai urle, dar a fost zadarnic. Mai mult a venit spre mine foarte aproape, amenintator facandu-ma tampita, am cautat sa-i spun sa inceteze cu jignirile si amenintarile, dar la fel a fost zadarnic neputand sa-l potolesc, disperarea lui fiind mare pt ca a vazut ca nu m-am lasat prostita de ai face "jocul"mizerabil...ca sa platesc asa cum isi dorea suma de 2000 lei.
Va rog foarte mult sa ma indrumati ce a-si putea sa fac in aceasta situatie!