avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1841 soluții astăzi
Forum Activitate TudorElenaMihaela9382

Activitate TudorElenaMihaela9382

poi si ce putem face in asemenea situatii?si la mine este la fel...am un vecin obsedat sa imi deschida geamul de pe scara care bate direct in directia usii apartamentului meu si intra frig iarna pe langa usa si mai trebuie sa si incalzesc mereu apartamentul.Eu daca il inchid el iese in urma mea si il deschide si mai si înjură ca sunt handicapată mintal ca il inchid.Nu suntem obligati sa suportam frigul din scara si pierd tot confortul termic din apartament pe timpul iernii,eu si copilul meu induram frigul pentru el si concubina lui care e la fel de obsedata de a tine gunoiul pe scară..TREBUIE SA EXISTE CEVA PENTRU ASTFEL DE OAMENI...As vrea sa il dau in judecată pentru tulburarea liniștii publice mai ales pe timpul nopții (nu stiu ca exista lege de respecatrea linistii intre 22 si 8 dimineața,dar mai degraba nu vor sa respecte)cand ne termina psihic cu galagia
trantind usi,geamul de la bucătărie care il deschide si il inchide de parcă ar pleca cu el, distrugeri si vandalism(bicicleta luata la picioare si calcata in picioare,ghiveci cu pamant de flori aruncat in usa apartamentului si tot pamantul la ușă),jigniri si treaba asta cu geamul scării pe timpul iernii...Pe intelesul tuturor el vrea sa faca legea in bloc cu cei care nu il ascultă făcând si zicând ca el,sa fim la mâna lui,sa ne faca sa vindem cum a mai facut si cu altii mai inainte...Rog îndrumare cum sa facem?
Buna ziua daca locuiesc într-un bloc de 3 ani si nu exista asociatie de proprietari sunt obligata sa platesc o suma mare de 400 lei de la 150 lei (neavand apa curenta...suntem pe puț forat,neavand canalizare... suntem pe basa,centrale individuale)catre un locatar obisnuit care strange bani pentru cheltuieli bloc,nevrand sa se înființeze asociatie fara sa ne dea chitante la mana doar virare in contul respectivului?Mentionez ca locuiesc singura cu doi copii iar sotul este iesit afara din tara cu serviciul iar cei din bloc il adauga la cheltuiala in cei 400 lei chiar daca el nu sta la adresa,neavand unde sa fac o cerere din lipsa de asociație de proprietari,sa il scot de la plata pe sot ca el vine doar in concedii acasa ca cei din bloc spun ca nu ii interesează.Vazand ca nu le achit acea suma fara chitanta au inceput cu tot felul de amenintari si injurii la adresa personala chiar lovind cu piciorul in bicicleta copiilor care o tin pe scara din lipsa balcon de catre alt locatar.Unde pot reclama situatia?rog raspuns urgent
Buna ziua am cumparat împreună cu soțul de curand un apartament si nu stiu ce fel de declarație trebuie sa fac pentru înregistrarea acestui ROL în max.30 de zile.Se gaseste vreun model tip ceva?Mentionez ca am sunat la primărie și mi sa spus sa depun o declarație de mana pe email,deoarece în acest moment este stare de alertă cu coronavirus si nu ne pot primi si nu stiu cum sa formulez aceasta declaratie...nu am mai facut asa ceva pana acum este prima data...va rog un ajutor...