avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate ghostlife

Activitate ghostlife

Răspuns la discuția Eliberare carte de munca
Da, carnetul de munca este la ITM si sigur nu este la scanat. Ma gandeam ca viitoarea firma nu o sa ma poate angaja fara sa am carnetul de munca si astfel pot cere despagubiri pentru ca nu m-am putut angaja.......mai speram si la o amenda pentru neeliberarea carnetul in acest termen de 5 zile ... :( daca dumneavoastra spuneti ca nu castig nimic , o sa incerc sa-i presez si sa astept sa-mi elibereze carnetul de munca...asta e....multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua,

Mi-am depus demisia pe data de 23.06.2008 fiind in preaviz pana pe data de 07.07.2008. Din data de 08.07.2008 o sa lucrez la o alta firma. Din informatiile prezentate pe acest site, am dedus ca in termen de 5 zile de la incheierea fisei de lichidare trebuie sa mi se elibereze cartea de munca. "Moda" firmei la care lucrez momentan este sa elibereze cartea de munca dupa vreo 2 luni , intrebarea mea fiind urmatoarea : ce pot castiga daca actionez firma in instanta ? (in cazul in care "moda" se aplica si in situatia mea) . Multumesc anticipat !