avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate Sleipnir

Activitate Sleipnir

Pai si daca aceste atributii nu se regasesc in ceea ca am primit? Nu ma regasesc in fisa de post pe care am primit-o. Sarcinile mele sunt cu totul altele de cele enumerate de angajator.
Buna ziua,

Astazi am primit fisa de post corespunzatoare postului pe care il ocup si am constatat ca aceasta nu este in conformitate cu realitatea, multe din sarcini si responsabiliti neaparand. Mai mult, activitatea pe care o desfasor zilnic se regaseste pe fisa de post unei alte functii (mai avansate). Fisa de post este in 2 exemplare pe care trebuie sa le semnez. As dori sa stiu daca aceste fise de post sunt standard sau se pot face in functie de activitatea pe care o desfasoara fiecare angajat in parte? Eu nu vreau sa semnez pana nu apare in fisa de post ce fac eu cu adevarat in cadrul companiei. Ma pot obliga sa fac asta?
Răspuns la discuția Probleme ore suplimentare
Soft-ul iti arata numarul de polite pe care le-ai introdus in fiecare zi. M-am uitat acum cateva zile am vazut ca dintre toti angajatii eu am cel mai mare numar de polite introdus. Unii din angajati au jumatate din numarul de polite pe care il am eu. Daca nu se rezolva situatia o sa fac o reclamatie la ITM. Mersi
Răspuns la discuția Probleme ore suplimentare
Up
Răspuns la discuția Probleme ore suplimentare
In contract nu se pricezeaza target-ul zilnic, dar la interviu a spus ca este de 130 si deja eu fac peste. Pe mine ma deranjeaza atitudinea colegilor mei care nu-si fac treaba. Din cauza lor eu stau peste program. Normal mi se parea sa ramana peste program persoanele care nu-si termina treaba in timpul programului. Softul inregistreaza numarul de polite introdus de fiecare persoana in parte, zilnic. Pe mine nu ma intereseaza sa imi plateasca orele suplimentare. Eu vreau doar sa plec in momentul in care mi-am terminat treaba, dar nu ma lasa. Si oricum, sub forma de protest, eu dupa ora 17:00 nu mai bag nicio polita. Nu vreau sa fac treaba altuia. Nu mi se pare corect. Ma poate concedia daca incerc sa trec peste cuvantul angajatorului si plec la program cu treaba terminata? Astept raspuns. Multumesc.
Hello,

Sunt angajat de 2 luni intr-o companie de asigurari si am semnat deja contractul. Contractul este pe perioada nedeterminata. Sarcina mea este sa introduc polite de asigurare intr-un soft numit INSIS. In momentul in care am fost la interviu mi s-a spus ca target-ul este de 130 de polite introduse pe zi. Unele persoane nu pot face acest target. Ajung la o medie de 70 de polite pe zi. Din cauza lor ramanem in urma in fiecare zi. Echipa este formata din 18 persoane., iar target-ul pe zi pe echipa este de 2340 de polite. Programul de lucru este de la 8:30 la 17:00 din care jumatate de ora pauza. Problema este ca in fiecare zi suntem obligati sa stam peste program pentru ca anumite persoane nu-si fac target-ul individual (130 polite). Eu la ora 17:00 am deja target-ul chiar, cateodata bag si in plus fara sa primesc bonusuri. Ajung la un numar de 165 de polite pe zi. Mie nu-mi convine sa stau in fiecare zi peste program din cauza celorlalte persoane care nu-si fac treaba. As vrea sa-i propun angajatorului sa ramana peste program persoanele care nu si-au terminat treaba. Am incercat intr-o zi sa plec la program si am fost oprit de angajator, spunandu-mi ca nu s-a facut target-ul pe echipa. In ziua respectiva bagasem 171 de polite, deci 41 de polite in plus si totusi nu m-a lasat sa plec. Asa se intampla in fiecare zi. Stau la ore suplimentare chiar daca eu mi-am terminat treaba. Angajatorul ma poate concedia atata timp cat eui imi fac treaba din cauza ca plec la program (17:00)?? Nu se pune problema de reducere de personal, ba din contra, mai avem nevoie de oameni pentru ca nu facem fata. Astept raspuns. Multumesc anticipat.
Hello,

Pe data de 14 iunie m-am angajat pe perioada nedeterminata la o firma de asigurari. As vrea sa stiu daca am dreptul la 10 zile de concediu platite, pentru ca pe data 7 iulie trebuie sa plec in strainatate. Angajatorul mi-a spus ca se poate rezolva, dar zilele respective nu sunt platite sau pot sa-mi bag medical. Astept raspuns. Multumesc anticipat.

Mihai