avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate cristache paula

Activitate cristache paula

are un card de sanatate!dar medicul de familie vrea dovada ca plateste la sanatate!a facut contractul la casa de sanatate pe persoana fizica in 2008!si din 2013 ii se opreste obligatoriu pt ca are si II contributiile la cas,cass!practic noi vrem sa nu mai platim de 2 ori aceeasi chestie,adica sanatatea!SI vrem sa stim cum dovedim medicului de familie!si ce acte cer de la anaf/fisc pt a dovedii calitatea de asigurat!
Buna ziua am si eu unele nelamuriri va rog ajutati-ma:
-sotul meu are o intreprindere individuala unde este administrator dar nu are un salariu,ii se opreste la fisc CAS+CASS si pt angajat si pt angajator din 2013,dar de asemenea el are la casa de sanatate si un contract de sanatate pe persoana fizica unde plateste sanatatea tot la fisc!!!
-cum ar putea sa dovedeasca medicului de familie ca plateste contributia la sanatate?
-poate solicita de la fisc un document care sa ateste ca plateste sanatatea ca si pers juridica?
-daca este administrator si plateste contributia pt sanatate poate avea si co-asigurat?si daca da ce acte duc la medic?
-ar trebuii reziliat contractul facut la casa de sanatate astfel incat sa nu mai fie nevoit sa platesca de 2 ori la sanatate?el acum plateste la sanatate si pe numele ene vasile si pe Intreprinderea Individuala ene m.vasile,adica si pe persoana fizica si pe persona juridica
-sper ca m-am facut inteleasa!va rog ajutati-ma!!!
multumesc mult
si deci timp de 2 ani nu mai pot face nimic?
buna ziua am si euo problema va rog mult ajutati-ma.
in 2012 am incheiat un contract pe 24luni internet+tv+telefon fix pt care plateam in jur de95ron.in vara 2013 a venit un tip de la firma cu care aveam contract cu o noua oferta mi-a zis ca imi trimite un tel mobil si imi face o noua oferta care sa fie in jur de 70ron iar pt ca imi trimite un telefon mobil sa nu mai folosesc fix-ul pt ca o sa am voce zero.de 5 luni platesc 125ron si am sunat la ei sa imi modifice abonamentul pt ca nu il mai pot achita si mi-au zis ca timp de 2 ani nu imi pot modifica nimic si ca el nu isi aminteste sa fi zis ca o sa ma coste 70ron.mentionez desi mi-a zis verbal ca nu o sa mai platesc pt fix decat chiria si in rest sa nu il folosesc pt ca o sa am voce zero eu in aceste 5luni am platit 13lei pt ca mai am 100min si pe fix.
-ce sa fac?
-cum renunt la contract?
-nu imi poate scoate macar acei banuti pe care ii platesc pt telefonul fix pe care nu il folosesc.platesc un serviciu pe care mi-au zis ca o sa fie voce zero?
-teleonul mobil l-am primit prin curier iar contractul nu este semnat de mine nu il pot anula?rezilia?
-daca stiam ca o sa ma coste mai mult in veci nu treceam de la un abonament de 95ron la unul de 130ron.
cu multumiri
multumesc pt raspuns.si trebuie sa platesc ceva? sau mi se opreste procentul din castigul pe care il fac din asigurari?nu realizez venit in fiecare luna,dar am contract cu firma de asigurare.
consilieru a scris:

cam asa spune legea:
art 259
(7) Persoanele care au obligaţia de a se asigura şi nu pot dovedi plata contribuţiei sunt obligate, pentru a obţine calitatea de asigurat:
a) să achite contribuţia legală lunară pe ultimele 6 luni, dacă nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescripţie privind obligaţiile fiscale, calculată la salariul minim brut pe ţară în vigoare la data plăţii, calculându-se majorări de întârziere;
b) să achite pe întreaga perioadă a termenelor de prescripţie privind obligaţiile fiscale contribuţia legală lunară calculată asupra veniturilor impozabile realizate, precum şi obligaţiile fiscale accesorii de plată prevăzute de Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, dacă au realizat venituri impozabile pe toată această perioadă;
c) să achite atât contribuţia legală lunară şi obligaţiile fiscale accesorii prevăzute la lit. b) pentru perioada în care au realizat venituri impozabile, cât şi contribuţia legală lunară, precum şi majorările de întârziere prevăzute la lit. a) sau, după caz, obligaţiile fiscale accesorii, pentru perioada în care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioadă mai mare de 6 luni. Această prevedere se aplică situaţiilor în care în cadrul termenelor de prescripţie fiscală există atât perioade în care s-au realizat venituri impozabile, cât şi perioade în care nu s-au realizat astfel de venituri. În cazul în care perioada în care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mică de 6 luni, se achită contribuţia legală lunară proporţional cu perioada respectivă, inclusiv majorările de întârziere şi obligaţiile fiscale accesorii, după caz.
(8) Pentru situaţiile prevăzute la alin. (7) termenele de prescripţie privind obligaţiile fiscale se calculează începând cu data primei solicitări de acordare a serviciilor medicale, la notificarea caselor de asigurări de sănătate sau la solicitarea persoanelor în vederea dobândirii calităţii de asigurat, după caz."



pai daca eu catig 100 de ron pe luna sa zic din asigurari cat se opreste la sanatate?se opreste automat ?sau trebuie sa merg la casa de sanatate sa platesc lunar?chiar daca nu realizez venit in fiecare luna din asigurari?multumesc si sper sa ma ajutati cu niste raspunsuri pe intelesul meu fara sa folositi atatea art din lege in care i-mi prind urechile
.multumesc:)
buna seara va rog mult daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi.
fac din nou asigurari si mi se opreste pt sanatate ,pensii,si impozit venit din comision procentul aferent fiecarei contributii,pt ca eu nu mai lucrez cu carte de munca altundeva avand doar contractul de agent.si am urm intrebari:
-m-au scos din lista de asigurati de la medicul de familie ce trebuie sa fac sa devin asigurat ?trebuie sa merg cu contractul de agent pt a vedea cei de acolo(casa de sanatate) ca am un contract si sa fiu din nou asigurat?sau trebuie sa platesc ceva?cat?si pt a mi se oprii procentul pt pensii si pt venit trebuie sa merg undeva cu contractul de la asigurare?unde?
multumesc.
tudorvaleriu a scris:

1. Eu v-am spus mai demult sa va adresati Agentiei Judetene pentru Prestatii Sociale si ati fi primit un raspuns direct si mai repede (piteti sa luati legatura si prin e-mail).

2. - Daca jurista va cere legislatia inseamna ca nu o cunoaste si nu va este de nici un folos.
- CCC si indemnizatia aferenta sunt reglementate de:
# OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor;
# HG 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010:
# Ordinul MMFPS 1474/2011 pentru aprobarea Instructiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010.

3. - Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani nu trebuie decat sa aveti venituri profesionale impozabile in cele 12 luni premergatoare nasterii sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
- Plata contributiilor la pensii, sanatate si somaj nu va ajuta la a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

buna multumesc pentru tot,am revenit cu unele intrebari,tipa de la prestatii sociale e ,,dusa"imi tot cere stagiul de cotizare de la pensii si mi-a zis ca fara acel stagiu nu imi poate primi doarul,e corect?daca eu am plati doar impozit pe venit la ce imi mai trebuie si stagiu de cotizare la pensii ?
-oamenii de la asigurari mi-au completat adeverinta-tip din care resiese ca am ralizat venituri,dar nu inteleg de ce imi trebuie si stagiul de cotizare?
-cat timp mai am sa depun dosarul?copilul s-a nascut in noiembrie?
va multumesc si sper ca ma veti lamuri din nou,ca cei care ar trebui sunt total pe langa cred eu.







tudorvaleriu a scris:

1. Este deajuns daca contractul acopera perioada chiar daca in anumite luni nu ati avut venit.
2. Perioada de somaj indemnizat este eligibila pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

buna ziua am revenit sper sa nu fiu prea insistenta,am fost la fortele de munca si mi-au dat adeverinta cu cele 2 luni care mai imi trebuiau,restul de 10 am fost agent de asigurare dar jurista de la asigurari a zis ca nu se poate sa primesc indemnizatia pt ca nu am carte de munca si nu platesc la sanatate si la pensii,ce sa fac?care e legea din care reiese ca am dreptul la indemnizatie?ca sa merg sa ii arat juristei?
cei de la asigurare au zis ca da am un contract si ca platesc impozit pe venit?atunci nu inteleg de ce nu se poate?sau de ce nu vor ei?
tudorvaleriu a scris:

Nu, Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca (AJOFM) se ocupa de sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca.


multumesc pt raspunsuri,mai am unele nelamuriri daca ma puteti ajuta:-
-fac asigurari de 10 luni dar nu am avut in fiecare luna polite efectuate ,trebuie sa realizezi un anumit venit in fiecare luna?sau o data ce am contract de comision cu ei e de ajuns pentru a primii indemnizatia?cert este ca indiferent ce venituri am facut am platit impozit pe venit.
cu 2 luni inainte de a fi agent am avut somaj .care sunt sansele?avand in vedere ca jurista de la societatea de asigurare nu stia cum se procedeaza.