avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate ingridvanta

Activitate ingridvanta

Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc de raspunsul prompt, dar bunica mea a murit acum 5 ani, iar mama mea acum 4 ani....Ce pot face in aceasta situatie...?
Multumesc frumos.
Discuție Succesiune
Buna ziua,
Bunica mea a murit acum 5 ani, si au ramas 6 mostenitori(copii ei printre care si mama mea). Mama mea si inca 2 frati au murit acum 4 ani, ramand in viata 3 mostenitori.
De curand am aflat ca bunica la lasat verbal cate o parte din ce detinea(teren extravilan si intravilan cu constructii pe el) la fiecare din copii.
Intrebarea mea este urmatoarea: eu ca nepoata pot sa deschid succesiune, si care ar fii dreptul meu? Mentionez ca nu s-a deschis nici o succesiune de cand a murit bunica ,iar ceilalti mostenitori refuza deschiderea acesteia.
Răspuns la discuția Cumparare teren
Multumesc de raspunsuri, in legatura cu drumul de acces...terenul este in forma de L iar pe o parte sa lasa un drum de servitute...iar a treia familie ar avea un drum de acces(cam ciudat ca este langa o scoala(mai precis intre scoala si terenul de sport al scolii....drumul acela de acces ar fii al primariei. Scoala am interles ca s-ar desfiinta...exista posibilitatea ca Primaria sa inchida drumul de acces?.
Discuție Cumparare teren
Buna ziua,
Am si eu o intrebare. As dori sa cumpar un teren (suntem 3 familii) si as dori sa stiu exact ce acte ale terenului sa imi arate si sa le aiba vanzatorul.
Am vazut ca are un contract de vanzare cumparare. cadastru(pe cadastru era trecut la proprietar fostul proprietar- nu cel care il vinde), si cam atat,,, ne-a mai spus ca inainte de a cumpara terenul sa facem un extras de autenticitate sau ceva de genul acesta.
Va scriu deoarece nu cunosc nimic din acest domeniu si nu vrem sa fim pacaliti(sau sa mai platim acte pe care nu le are facute proprietarul.
Va multumesc pentru intelegere.
Răspuns la discuția Orele suplimentare
Asa m-am gandit si eu....si am facut cate o copie de fiecare data cand am trimis pontajul...dar nu stiam daca e o dovada clara....ma gandeam ca era cuvantul meu impotriva cuvantului lor (si e o firma destul de mare).Daca se pot folosi ca probe e Ok=D>
Răspuns la discuția Orele suplimentare
Multumesc mut pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Orele suplimentare
Ok ....dar daca ei modifica pontajul real trimis de angajatii din firmele din provincie (sediul principal al firmei este in Bucuresti) , atunci cum vor controla cei de la ITM daca ei nu ne iau in considerare aceste ore?
Răspuns la discuția Orele suplimentare
Si mai am o intrebare....in momentul in care trimitem pontajul cu orele reale lucrate, ni se trimite mail sa il modificam deoarece sunt prea multe ore.....tin sa precizez ca intotdeauna am trimis pontajele cu orele reale lucrate dar salariul a fost platit ca si cum as fi lucrat doar 8h, in loc de 11h/zi. Au voie sa modifice un pontaj de lucru real cu unul fictiv in favoarea angajatorului? In situata asta ce pot sa fac? Daca ma duc la ITM OLT cum pot sa dovedesc acest lucru? Sau cum pot sa dovedesc ca fac ore suplimentare?
Răspuns la discuția Orele suplimentare
Stiu ca munca suplimentara nu se face decat cu acordul salariatului...iar cat despre ore libera platite nici nu poate fii vorba, pentru ca nu e prima data cand se intampla, iar noi ca angajati daca avem nevoie de 1 zi libera sau 1h libera suntem nevoieti a se intelege obligati sa ne luam zi de concediu pentru acea zi sau ora, Nu mi se pare normal ca atunci cand intra un angajat in concediu , un altul sa fie obligat sa ii tina locul neplatit pentru orele suplimentare si sa ii se spuna ca atunci cand isi ia concediu o sa fie platit(concediu platit). Cat despre negociere nici nu poate fi vorba , pentru ca nu vor sa recunoasca faptul ca legal avem dreptate...ei merg pe intimidarea angajatului. Sa inteleg ca daca nu se ajunge la un consens....nu ma ajuta cu nimic o reclamatie la ITM?
Multumesc.
Sa fiu sincera nu ma asteptam sa mi se raspunda asa de repede. Multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,
Si mai am o nelamurire, in legatura cu cu CIM, am semnat CIM in 3 exemplare . Ar fi trebuit sa primesc si eu un exemplar sau nu?Pentru ca au trecut 7 luni si eu nu am vazut nici o copie