avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate Nemțisor

Activitate Nemțisor

Bună ziua, vă rog să mă lămuriți, în data de 9 martie 2020 am fost angajat, înscris la REVISAL, cu contract de muncă pe durata nedeterminată. Înainte de angajare am fost la firmă, în audiență, am dat o proba de lucru și am fost acceptat. Menționez ca sunt grafician cu studii de master și locul de muncă a fost în alt județ. Am făcut niște demersuri pentru a putea începe activitatea adică am cautat o chirie și am făcut un contract de închiriere a locuinței. Însă în data de 17 martie 2020, mi s-a desfăcut contractul de muncă cu mențiunea ca vor închide firma din cauza coronavirusului. Ce pot face eu în aceasta situație, am contract de închiriere pe locuință, am investit în drumuri și analize medicale pentru angajare și în acest moment sunt, efectiv, pe drumuri, Contractul a fost desfăcut în baza art 31,de care eu habar nu aveam că există, mai menționez ca am fost asigurat ca nu am fost dat afara din cauza neperformantei mele profesionale sau alte motive, ci din cauza virusului. Ce pot face? Mulțumesc
Am dreptul la ajutor de șomaj sau alt ajutor în condițiile în care am fost angajat în data de 9 martie 2020 și desfacere contract de munca în baza art31, alin. 3,in data de 17 martie 2020