avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate leoberti

Activitate leoberti

Răspuns la discuția Succesiune directa bunic -> nepot


raluk0207 a scris:

Teoretic, da.
Dar în loc sa umblați pe la neamuri sa ii adunați, sa dea declarații de renunțare la succesiune, de ce sa nu faceți lucrurile simplu și clar?
Dezbateti succesiunea după bunic, tata rămâne unic moștenitor, după care va transmite terenul dvs.
Sa știți ca nu faceți mare economie.



Multumesc pentru raspuns !!
Răspuns la discuția Succesiune directa bunic -> nepot
Am inteles. Deci pentru a trece terenul pe numele meu trebuie sa iau declaratie de la cei 4 veri cum ca renunta si ei la drepturi?

raluk0207 a scris:

Atunci nu se poate.
Dacă mătușa a renunțat și renunță și tatăl dvs, la succesiune veniți atât dvs cât și cei 4 veri.
Cu toții sunteți descendenți din aceeași clasa și de același grad.
Dezbateri succesiunea după bunic, după care tatăl dvs sa va doneze pământul respectiv.

Răspuns la discuția Succesiune directa bunic -> nepot


raluk0207 a scris:

Mătușa dvs are copii?


Are vreo 4 :)
Răspuns la discuția Succesiune directa bunic -> nepot
Tatal meu mai are o sora care a dat in scris la notar cum ca ea renunta la orice drept asupra terenului,
Terenul este pe numele bunicului ca urmare a mostenirii de la parintii lui (strabunicii mei).
Pentru ca fratele bunicului meu a semnat la notar ca renunta in favoarea bunicului acum mult timp, in acte, bunicul meu apare ca unic proprietar pe teren.
In afara de tatal meu si sora lui, toti sunt decedati.
Buna ziua.

"Detin" un teren al carui proprietar este bunicul meu (decedat). As dori sa il trec direct pe numele meu fara a-l mai trece pe numele tatalui meu.
Tatal meu este de acord ca succesiunea sa se faca direct pe numele meu fara ca el sa mai apara proprietar pe acest teren.

Exista posibilitatea aceasta?
Daca da, ce pasi trebuie urmati?

Multumesc.
As avea castig de cauza daca s-ar ajunge la judecata pentru acest avans platit? La urma urmei el este cel care renunta la cumparare iar eu am fost intarziat in obtinerea actelor fara sa pot face ceva in privinta asta.
Si daca ajung la judecata o sa pot vinde apartamentul in continuare?

Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Am un apartament scos la vanzare pentru care am incheiat o promisiune de plata cu un promitent cumparator. Promisiunea de plata avea ca data finala ziua de 23.03.2020 (data la care ar fi trebuit sa incheiem contractul de vanzare cumparare). Din cauza situatiei COVID / stare de urgenta din romania, toate institutiile de stat s-au miscat cu viteza melcului astfel ca certificatul fiscal mi-a fost eliberat in 14 zile de la data cererii (cererea a fost depusa pe data de 11.03.2020). Cand am avut toate actele necesare vanzarii (pe data de 25.03.2020), promitentul cumparator nu a mai dorit achizitionarea apartamentului. Acum isi doreste avansul platit legandu-se de faptul ca data a fost depasita si eu vanzatorul nu am avut toate actele la timp.
Credeti ca ar trebui sa ii restitui avansul primit in conditiile in care el refuza sa mai cumpere apartamentul si eu am asteptat cu dovada 14 zile pentru eliberarea unui act care in mod normal se elibereaza in 5 zile.
Ma gandesc ca aceasta stare de urgenta care a aparut ulterior semnarii contractului ar putea fi incadrata la capitolul "Forta majora" acesta fiind si motivul real pentru care am fost intarziat in obtinerea actelor necesare.
Cum ma sfatuiti sa procedez?

Rog un moderator ,in cazul in care am gresit categoria, sa mute thread-ul in categoria corespunzatoare.

Multumesc
Albert