Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune directa bunic -> nepot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune directa bunic -> nepot

Buna ziua.

"Detin" un teren al carui proprietar este bunicul meu (decedat). As dori sa il trec direct pe numele meu fara a-l mai trece pe numele tatalui meu.
Tatal meu este de acord ca succesiunea sa se faca direct pe numele meu fara ca el sa mai apara proprietar pe acest teren.

Exista posibilitatea aceasta?
Daca da, ce pasi trebuie urmati?

Multumesc.
Tatăl dvs mai are frati/surori?
Bunica mai trăiește?
Terenul este bunul propriu al bunicului sau a fost dobândit în timpul căsătoriei cu bunica?
Tatal meu mai are o sora care a dat in scris la notar cum ca ea renunta la orice drept asupra terenului,
Terenul este pe numele bunicului ca urmare a mostenirii de la parintii lui (strabunicii mei).
Pentru ca fratele bunicului meu a semnat la notar ca renunta in favoarea bunicului acum mult timp, in acte, bunicul meu apare ca unic proprietar pe teren.
In afara de tatal meu si sora lui, toti sunt decedati.
Mătușa dvs are copii?

raluk0207 a scris:

Mătușa dvs are copii?

Are vreo 4 :)
Atunci nu se poate.
Dacă mătușa a renunțat și renunță și tatăl dvs, la succesiune veniți atât dvs cât și cei 4 veri.
Cu toții sunteți descendenți din aceeași clasa și de același grad.
Dezbateri succesiunea după bunic, după care tatăl dvs sa va doneze pământul respectiv.