Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare mostenire

Tata si matusa mea imi pot ceda partea de teren la un notar contra unei sume de bani? Terenul si casa este pe numele strabunicului meu.
Dacă terenul și casa sunt pe numele străbunicul, cum ar putea sa va cedeze dreptul lor, tatăl și mătușa dvs? Detaliați speță. Dânșii sunt moștenitorii străbunicului? At ar trebui sa se faca succesiunea după străbunicul ulterior Dânșii va fac acte dvs.
1. Nu exista "cedare". Puteti incheia un contract de vanzare cumparare.
2. Ati dezbatut mostenirea dupa strabunicul? Dar dupa bunic? Daca nu s-a dezbatut nici o succesiune, nu se poate.
Nu a fost dezbatut nimic.
Da ei doi au ramas singuri mostenitori. Am vrut sa stiu daca se poate dezbate la un notar sa nu se ajunga in instanta.
Daca bunicul/a a murit inaintea strabunicului, trebuie dezbatuta doar o singura mostenire (a strabunicului, iar mostenitori vor fi direct nepotii, adica tatal, matusa si alti frati daca mai sunt. Ulterior va pot vinde dvs).

Daca bunicul/a a murit dupa strabunic, trebuie dezbatute 2 succesiuni: a strabunicului si a bunicului.
Ma scuzati ca intreb: de ce ati stat atat de mult timp asa?