avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate Nikipufy

Activitate Nikipufy

Răspuns la discuția Somaj Tehnic la Firma proprie
Dacă eu sunt în șomaj tehnic pana pe 01.06. 2020 și în aceasta perioada am înființat un srl(asociat unic) și vreau sa încep activitatea înainte de terminarea șomajului. Trebuie sa întrerup somajul sau pot beneficia de el pana pe 01.06?
Răspuns la discuția Angajatorul refuza legea 19/2020
''
Lucreaz la o firmă de distribuție si am 2 copii,5ani respectiv 3ani. Am făcut cerere pt zilele libere și nu a fost aprobata pe motiv ca e vorba de comerț alimentar, deși postul meu a fost desființat și am fost încadrată pe alta funcție. Problema e că nu am putut sa mai merg la munca pentru ca nu am cu cine lasa copii. Cum se va rezolva situația? Ma va concedia sau ma va da în șomaj? '' Asta era problema principala. Acum am primit email ca m.a băgat în șomaj tehnic și ca o sa revin la munca pe un post comform pregătirii mele. Fără a menționa postul
Cornel Vasile a scris:

Care este motivul neaprobarii cererii ?

Răspuns la discuția Angajatorul refuza legea 19/2020
Revin cu o alta întrebare. Nu mi.a fost aprobata cererea pe legea 19/2020, dar mi-a trimis de la serviciu e-mail ca m.a dat în șomaj tehnic. Cat ma poate lasă în șomaj tehnic și dacă după aceasta pot sa.mi dau demisia, sau dacă în perioada asta îmi găsesc în alta parte pot sa demisionez și sa încep în alt loc? Mulțumesc
Răspuns la discuția Angajatorul refuza legea 19/2020
Lucreaz la o firmă de distribuție si am 2 copii,5ani respectiv 3ani. Am făcut cerere pt zilele libere și nu a fost aprobata pe motiv ca e vorba de comerț alimentar, deși postul meu a fost desființat și am fost încadrată pe alta funcție. Problema e că nu am putut sa mai merg la munca pentru ca nu am cu cine lasa copii. Cum se va rezolva situația? Ma va concedia sau ma va da în șomaj?