avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Activitate Peter.R

Activitate Peter.R

Da, dar este diminuata si tva deductibila.
Cum se inregistreaza in contabilitate subventiile acordate pentru energie?
Buna ziua !
Subventia primita pentru somaj tehnic constituie ajutor de minimis?
O firma nerezidenta are in plan sa deruleze actiuni de comert in Romania; import si achizitii intracomunitare de marfuri in Romania, vanzari catre agenti economici romania.
In afara de un reprezentant fiscal pentru depunerea declaratii si plata impozite, firma nerezidenta este obligata sa isi deschida o filiala sau sucursala ?
Buna ziua,
Am notat, multumesc pentru raspuns.
Mentionez ca societatile vor avea administratori diferiti, iar pentru a nu exista probleme legate de contractul de comodat fara valoare se va opta pentru contracte de inchiriere.
In acest caz, ce fe de incompatibilitati ar exista?
Multumesc
O societate comerciala A doreste sa imparta activitatea la un punct de lucru pe 2 societati comerciale.
Se va inregistra o noua firma B cu actionariat majoritar societatea A.
Pentru aceasta cel mai usor mod de lucru cred ca ar fi inregistrarea unui contract de comodat pentru un sediu social.
Problema apare la mijloacele de productie: hala, utilaje. Acestea vor fi utilizate de ambele societati.
Cum se poate opera in acest mod contractul de comodat pentru hala si pentru utilaje?
Multumesc
Am notat, multumesc.
Sunt un angajator care deja a emis preavizele insa vor fi suspendate pentru o perioada de somaj tehnic pe durata starii de urgenta instituite.
Dupa ridicarea somajului tehnic va intreb daca se poate prelungi preavizul pentru o parte din angajati.
Sa inteleg din raspunsul dvoastra ca este totusi posibil acest lucru daca modificam in aceata perioada CIM sau aceasta clauza trebuia sa fie inserata deja?
Buna ziua, As dori sa stiu care ar putea fi conditiile in care preavizul de concediere colectiva s-ar putea prelungi cu acordul partilor.
Nu ma refer la suspendarea duratei de preaviz ci la prelungirea zilelor lucratoare.