avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Activitate andrei881

Activitate andrei881

Răspuns la discuția afis parcare legal sau ilegal
Ms de raspuns.Stiu ca nu se parcheaza pe trotuar,poate gresesc eu,nu e chiar trotuar...exista trotuarul propriu zis,unde nu parchezi,dar langa lipit mai este portiunea unde parcheaza toti.
Pe mine ma intereseaza daca e legal sa lipesti pe gard un afis pt cine parcheaza in dreptul casei tale chiar daca nu interzice intrarea in curte....e doar gardul simplu fara intrari.
Buna.Pe strada mea trotoarele sunt foarte largi(cca. 4-5 mt) ma gandesc sa putem parca, toti parcam fara probleme. Pe portiunea de trotuar di fata unei case,proprietarul a lipit pe gard un afis generic "parcare interzisa".
Dilema este, e legal afisul vazand ca nu e lipit la intrare in curte,deci nu ii interzicem intrarea/iesirea?Trebuie sa scrie si autorizatia pe afis sa fie legala sau nu?
Nu vrea sa am discutii fara sa stiu daca e legal ce face. Multumesc anticipat pt raspuns.
Buna tuturor,am o intrebare. In 2018 am luat 2 amenzi de circulatie,era o perioada mai grea si nu le-am platit.
Momentan sunt plecat din tara si vreau sa stiu la ce consecinte ma pot astepta. Nu detin nimic in RO pe numele meu,dar sunt confuz cu ce citesc online,ca pot avea consecinte penale,arest etc. Am vazut ca era ceva in proiect prin 2018,dar vreau sa fiu sigur,sa nu am surprize la vama.
Daca risc ceva mai grav,imi trimite acasa sa ma anunte sau cum se procedeaza? Va multumesc anticipat.