avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Activitate cuca21

Activitate cuca21

Răspuns la discuția "Perfectionare" obligatorie
Nu este vorba de societate ci de institutie publica , administratie fiscala mai precis,am primit decizia privind completarea atributiilor de serviciu ale functionarilor publici prin care se decide ca se completeaza atributiile de serviciu avute de mine pana acum ,cu atributii delegate in conf. cu art. 45 alin 1 din L.188/1999 la o alta administratie la dist . de 30 km mai precis in vederea insusirii si aplicarii unuim program informatic pe care lucrez de 3 ani. Colegii care au domiciliul la administratia la care voi merge sunt si ei trimisi la o distanta de 45 km pe luni.Esteun fel de BATALION DISCIPLINAR
Rezultatl convorbirii cu dir. executiv :
-fara stimulente
-contract de garantie de un salar brut pentru ca am in gestiune un chitantier, cu toate ca, colega care are in gestine toate bunurile adminisratiei nu are garantie, si acum delegarea de mai sus.
Răspuns la discuția "Perfectionare" obligatorie
am refuzat sa mai merg la incasari cu toate ca nu am calitatea de casier,ci de executor fiscal cu masina proprietate personala, am solicitat actualizarea legitimatiei de executor fiscal, am solicitat sprijin pentru sechestru,si legislatia privind modulde incasare, transport, depunere a numerarului pe care-l incasam pe teren,a refuzat sa semnez un act aditional a fisei postului prin care mi se cerea sa asigur transportul in siguranta a sumelor incasate de ladebitor la trezorerie...
Deci sunt trimis la perfectionare intr-un municipiu la distanta de 40 km de casa pe o perioada de 3 luni pe un program pe care lucrez de 2 ani si care l-am invatat singur.
Sunt functionar public intr-o administratie , din cauza unor divergente cu seful de administratie care m-a parat la dir. executiv am avut parte de urmatoarele:
-mi s-au taiat stimuentele pe luna trecuta desi se facuse planul din activitatea pe care o desfasor
-am primit un cotract de garantie de un salar pt. ca am luat in primire un chitantier pentru incasare mpozit desi nu am adecizie pentru asa ceva
-am fost trimis la o alta administratie la o distanta de 40 km pentru perfectionare pe 3 luni, anuntat doar telefonic astept deciza
Ce drepturi am pe perioada perfectionarii , doar drepturi salariale ,dar decontari cu deplasarea , stimulente ?
Ce ar trebui sa fac?
Va rog,cat mai urgent sa ma informati cu privire la urmatoarele
aspecte:
1. In cazul in care un functionar de executie considera ca este
hartuit , agresat fizic si verbal (cu martori) de catre superiorul sau ,
respectiv seful de administratie, cui se va adresa intai.
2.Catre cine va adresa sesizarea si in ce perioada de la producerea
evenimentelor, va primi un nr. de inregistrare de la grupa sindicala din
care face parte ?
3.Ce dovezi trebuiesc aduse in cazul hartuirii (nu este vorba de
hartuire sexuala)?
4.Atunci cand relizarile administratiei sunt ale tuturor si
nerealizarile se rasfrang asupra unei singure persoane , ce trebuie facut?
5.Se pot sesiza organele de politie?
6.Cui trebuie sa te adresezi in cazul in care se fac discriminari la
distribuirea stimulentelor? dar in cazul in care nu se primesc lunar
fluturasii de salarii?
7.Un executor fiscal are obligatia de a merge cu chitantierul la
incasari cu masina sa?exista o baza legala referitor la acest punct?
8.In cazul in care in urma sesizarii se vor face presiuni (controale
, verificari) cine il va reprezenta pe functionar.
Va multumesc,
1.seful -imi da cu o nota de repulsie un document , ii returnez raspunsul cu acelasi gest ,ma jigneste ma face nesimtit , il rog sa nu ma jigneasca si vine la mine in birou si are intentia de a-mi lua documentul dat de catre el si la refuzul meu intentioneaza sa-mi i-a documentul cu forta si ma bruscheaza, pana la venirea unui martor.Pentru a avea dovada depunerii documentului l-am trimis pe mail superiorilor.Ma paste comisia de diciplina ? ce-i de facut . Povestea este intr-o institutie publica.