avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1490 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian424

Activitate Cristian424

Buna ziua .! Am vandut un autoturism cu CVC si trecut pe rolul fiscal al noului proprietar, dar acesta nu a declarat masina la Serviciul de Inmatriculari si a vandu-o , altei persoane. Intre timp primul proprietar caruia i am vandut autorurismul a decedat . Eu doresc sa radiez acest autoturims din circulatie. Care sunt pasii de urmat in aceasta situatie ?
Buna ziua ! Si eu am fost si sunt in fata aceleeasi situatii neplacute. Am inaintat o Cerere de chemare in judecata dar am omis sa chem ca parte in proces Serviciul Public Comunitar .am
mers pe cont propriu ..am castigat procesul dupa cateva luni de zile , dar autovehicolul nu a fost radiat pe baza deciziei judecatoresti . Admite actiunea , Constanta dreptul de proprietate, Obliga paratul se se prezinte la S.P.C.R.P.I, pentru a intocmi formele de radiere, urmand in caz de refuz prezenta sentinta sa tina loc de acord al paratului pentru radierea autoturismului...Credeti ca a radiato nici vorba a folosit masina in continuare aproape 3 ani dupa Sentinta. M am dus personal cu sentinta la SPCRPI si mi au spus ca ei nu au fost parte in proces si nu au ce face . Traim intr o tara a lui Voda din Loboda cu vicii procedurale parca bine puse la punct, in favoarea celor care incalca respectul sa nu mai zic de litera legii . S a efectuat mentiunea privind instrainarea vehicolului in Registrul national de evidenta a conducatorilor auto. Asta se putea face printr o simpla instiintare trimisa prin posta .