avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Activitate Professional_Sream

Activitate Professional_Sream

In urma cu 2 ani am beneficiat de un program Work&Study in Grecia. Termenul de sedere a fost depasit cu 3-4 saptamani, fapt consemnat in pasaport. Urmeaza sa parasesc tara si sa ma indrept spre Suedia. In tranzitia Romana-Suedia exista probabilitatea sa nu fiu admis in vreo tara europeana in baza consemnului din pasaport care nu este intr-o lb de circulatie europeana, dimpotriva in greaca? Va rog sa raspundeti a.s.a.p.
Buna ziua. In urma cu 6 luni am fost depistat de catre o patrula de politie ce mi-a recoltat probe biologice in vederea stabilirii alcoolemiei. In urma acest probe, s-a constatat ca valoarea era peste cea legala. Neavand antecedente penale si cazierul curat, procurorul a fost clement si a decis amenda administrativa. Permisul a fost recuperat, insa din cate am inteles am dosar penal. Eu doresc sa parasesc tara si sa ma indrept spre Suedia.
O alta problema este cea a pasaportului. In urma cu 2 ani am mers in Grecia intr-un program Work&Study. Termenul de sedere a fost depasit cu 3-4 saptamani, fapt consemnat in pasaport in lb greaca.
Intrebarea este: Este posibil sa fiu oprit la frontiere (tranzitia Romania-Suedia) atat datorita dosarului penal (a carei existenta nu mi-o explic din moment ce s-a hotarat in instanta doar amenda administrativa) cat si datorita consemnului din pasaport ce nu este intr-o limba de circulatie internationala? Va rog sa raspundeti a.s.a.p. Multumesc.