Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Pasaport compromis..
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Pasaport compromis..

In urma cu 2 ani am beneficiat de un program Work&Study in Grecia. Termenul de sedere a fost depasit cu 3-4 saptamani, fapt consemnat in pasaport. Urmeaza sa parasesc tara si sa ma indrept spre Suedia. In tranzitia Romana-Suedia exista probabilitatea sa nu fiu admis in vreo tara europeana in baza consemnului din pasaport care nu este intr-o lb de circulatie europeana, dimpotriva in greaca? Va rog sa raspundeti a.s.a.p.
Iesirea de pe teritoriul Romaniei este permisa prin toate punctele de trecere a frontierei de stat deschise traficului de persoane, cu conditia prezentarii cartii de identitate sau a pasaportului valabil, fara a se aplica stampila de iesire de catre Politia de Frontiera in oricare dintre aceste documente.

In unele dintre statele membre UE, se permite intrarea pe teritoriile lor pe baza cartii de identitate. Suedia face parte din aceste state.