Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrarea in tara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrarea in tara

buna,sora mea este in italia,ar vrea sa vina in vara acasa cu copii unu dintre ei este nascut in italia ambii parinti romani-(din cate stiu nu are pasaport,anul vara trecuta a venit in tara doar cu certificatul de nastere)iar fetita (dintr-o casatorie anterioara)are pasaport si a plecat din tara cu pasaport si sentinta de divort definitiva.
deci intrebarea mea este:cum pot vizita tara??sau ce au nevoie ca sa intre in tara????va multumesc anticipat
Intrarea cetatenilor Uniunii Europene pe teritoriul Romaniei este permisa prin toate punctele de trecere a frontierei de stat deschise traficului de persoane, cu conditia prezentarii documentului national de identitate, a pasaportului sau a unui document eliberat in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 102 din 14 iulie 2005 pentru cetatenii Uniunii Europene, valabil, fara a se aplica stampila de intrare de catre Politia de Frontiera in oricare dintre aceste documente.