avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate Anna231524

Activitate Anna231524

Răspuns la discuția Permis de conducere
Sunt cetățean roman și am și rezidenta in UK!Din moment ce nu mai pot pleca din cauza virusului nu mi se pare legal sa conduc masina fără acte!!!De aceea mi-am aplicat sa îmi recuperez permisul aici.
Multumesc de răspuns!

flrpal a scris:

Sa poti schimba permisul Romanesc cu unul UK ar fi trebuit sa indeplinesti conditia rezidentei (6luni). Avind rezidenta in UK schimbarea in cazul pierderi trebuie sa aiba loc tot acolo. Da il poti schimba in Romania dar dupa indeplinirea conditie pe care ai indeplinito in UK adica rezidenza in Romania mai mare de 6 luni. Nu va jucati cu declaratiile de rezidenta la serviciul permise Auto pentru ca baza de date a permiselor este comuna cu cea a statelor Europene si vor aparea probleme mari.

Buna ziua!
Mi-am luat permisul de conducere catB acum 4 ani in România,dar l-am schimbat ulterior in Marea Britanie.De când a început pandemia sunt in România.Mi-am pierdut permisul de conducere englezesc și cum sunt in România mi-am depus dosarul ptr a-l recupera aici dacă momentan nu pot pleca inapoi in UK ptr al recupera de acolo.La Serviciul Permise mi s-a spus ca nu am dreptul de a conduce in România și ca o sa mi se facă dosar penal ptr conducere fără permis ptr ca nu am cum justifica ca eu am permis valabil din alta țara.Ulterior când am depus dosarul mi s-a spus ca o sa primesc amenda in caz ca ma oprește politia in trafic ca nu am documentul la mine.Intrebarea mea este cum poate orice organ de poliție sa îți facă dosar penal ptr conducere fără permis când eu am permis de conducere valabil și ei pot verifica asta cu ușurintă doar băgând in sistem numele meu?UK încă mai face parte din UE așa ca se pote verifica foarte ușor ca eu posed permis valabil.Astept după permisul de aici de 1 luna.Am mers și am întrebat ce se intampla și mi s-a zis ca nu au primit răspuns încă de acolo.Dar nici dovada nu au vrut sa îmi dea de aici ca sa pot conduce.Mentionez ca permisul meu este valabil,nu am puncte luate de pe el,nu este susupendat sau anulat.Ce anume pot păți din punct de vedere legal in cazul in care ma oprește politia?
Multumesc
Discuție Frauda
Buna seara,prefer sa nu îmi folosesc numele ptr siguranța mea!
Locuiesc intr-o casa tip bloc,adică din exterior se vede o singura casa cu o singura intrare,dar de fapt sunt 10 garsoniere.Proprietarul ia chirie 200€ ptr fiecare garsoniera.Sunt redactate contracte ANAF semnate de el in numele locatarilor,fără ștampila și număr de înregistrare ptr care el ia in fiecare luna o anumită suma de bani drept impozit fără a justifica.Utilitatile(gaz,curent)sunt împărțite la 2-3 garsoniere,specific ca o singura centrală termică este la 2-3 garsoniere ceea ce este ilegal.Locatarii plătesc după bunul plac al proprietarului,ei neștiind care le este factura și neștiind ca sunt conectați la gaz și curent cu alte garsoniere.Pe deasupra se mai plătește 150 lei de garsoniera,apa-gunoi-televiziune și internet(care nu exista).Locatarii nu au voie sa primească vizite de la absolut nimeni deși plătesc chirie.Proprietarul se folosește de naivitatea și nevoia persoanelor fără locuinta.Ei sunt obligați sa respecte regulile făcute de proprietar,el fiind foarte agresiv verbal.Unde am putea depune o reclamație anonima ptr a stopa aceste abuzuri?Va multumesc