Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere

Buna ziua!
Mi-am luat permisul de conducere catB acum 4 ani in România,dar l-am schimbat ulterior in Marea Britanie.De când a început pandemia sunt in România.Mi-am pierdut permisul de conducere englezesc și cum sunt in România mi-am depus dosarul ptr a-l recupera aici dacă momentan nu pot pleca inapoi in UK ptr al recupera de acolo.La Serviciul Permise mi s-a spus ca nu am dreptul de a conduce in România și ca o sa mi se facă dosar penal ptr conducere fără permis ptr ca nu am cum justifica ca eu am permis valabil din alta țara.Ulterior când am depus dosarul mi s-a spus ca o sa primesc amenda in caz ca ma oprește politia in trafic ca nu am documentul la mine.Intrebarea mea este cum poate orice organ de poliție sa îți facă dosar penal ptr conducere fără permis când eu am permis de conducere valabil și ei pot verifica asta cu ușurintă doar băgând in sistem numele meu?UK încă mai face parte din UE așa ca se pote verifica foarte ușor ca eu posed permis valabil.Astept după permisul de aici de 1 luna.Am mers și am întrebat ce se intampla și mi s-a zis ca nu au primit răspuns încă de acolo.Dar nici dovada nu au vrut sa îmi dea de aici ca sa pot conduce.Mentionez ca permisul meu este valabil,nu am puncte luate de pe el,nu este susupendat sau anulat.Ce anume pot păți din punct de vedere legal in cazul in care ma oprește politia?
Multumesc
In situatia in care aveti un permis valabil urmeaza ca dosarul sa fie solutionat cu o clasare si o sa primiti o amenda contraventionala.
Pana vor fi furnizate informatiile din UK cu privire la permisul dvs, de cate ori conduceti se va aprecia sa savarsiti o infractiune si se va face dosar penal.
Este posibil sa se ia masuri preventive impotriva dvs (control judiciar, arest la domiciliu, arest) daca veti fi oprit de mai multe ori pana se dovedeste ca aveti permis.
Va recomand sa faceti si dvs demersuri ptr a demosntra ca aveti permis.
Cristian Costin Miloș, Avocat
Sa poti schimba permisul Romanesc cu unul UK ar fi trebuit sa indeplinesti conditia rezidentei (6luni). Avind rezidenta in UK schimbarea in cazul pierderi trebuie sa aiba loc tot acolo. Da il poti schimba in Romania dar dupa indeplinirea conditie pe care ai indeplinito in UK adica rezidenza in Romania mai mare de 6 luni. Nu va jucati cu declaratiile de rezidenta la serviciul permise Auto pentru ca baza de date a permiselor este comuna cu cea a statelor Europene si vor aparea probleme mari.
Sunt cetățean roman și am și rezidenta in UK!Din moment ce nu mai pot pleca din cauza virusului nu mi se pare legal sa conduc masina fără acte!!!De aceea mi-am aplicat sa îmi recuperez permisul aici.
Multumesc de răspuns!

flrpal a scris:

Sa poti schimba permisul Romanesc cu unul UK ar fi trebuit sa indeplinesti conditia rezidentei (6luni). Avind rezidenta in UK schimbarea in cazul pierderi trebuie sa aiba loc tot acolo. Da il poti schimba in Romania dar dupa indeplinirea conditie pe care ai indeplinito in UK adica rezidenza in Romania mai mare de 6 luni. Nu va jucati cu declaratiile de rezidenta la serviciul permise Auto pentru ca baza de date a permiselor este comuna cu cea a statelor Europene si vor aparea probleme mari.