Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am o intrebare scurta despre permisul am
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am o intrebare scurta despre permisul am

Am permis am italian pentru a conduce scutere pana in 49 de cm , problema mea este ca atunc când ma opreste politia imi zice ca nu e bun dra eu l-am tradus si legalizat si asi vrea sa am un raspuns clar daca pot sau nu pot sa conduc scuterul cue el ?
Stiam ca la italieni poti conduce cu acel permis scutere pana la 125cmc si 11Kw(15CP). Cititi codice della strada si vedeti daca permisul va e valabil si in afara Italiei. Daca da, atunci nu aveti treaba cu politistii romani.
DlGoe, utilizator
Cand va opreste politia si va zice ca permisul nu-i bun, nu va intocmeste si dosar penal ptr conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu o categorie necorespunzatoare?
Sau aveti si permis de conducere categ. B?