avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... conducere scuter
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

conducere scuter

Buna seara

Am permis de conducere categorie B dar este suspendat deocamdata. Spuneti-mi, va rog, in acest timp am dreptul sa conduc un scuter?
Chiar daca nu era suspendat tot nu puteai conduce decat autoturisme si ATV-uri.
Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator.
Pentru a conduce scutere sub 50cc nu e nevoie de permis, doar de o dovada ca ai absolvit un curs de legislatie.
Poti conduce orice vehicul pt.care nu se cere detinerea unui permis de conducere.
Daca scuterul este "motociclu"adica cu capacitate pana in 49 cm cubi poti conduce.
Tu ai suspendat dreptul de a conduce si implicit permisul ceea ce interzice conducerea oricarei categorii.
Pentru a conduce scutere sub 50cc trebuie absolvit un curs de legislatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o intrebare scurta despre permisul am paulfodor paulfodor Am permis am italian pentru a conduce scutere pana in 49 de cm , problema mea este ca atunc când ma opreste politia imi zice ca nu e bun dra eu l-am tradus si ... (vezi toată discuția)
Ce pedeapsa risca? Ellena007 Ellena007 Buna ziua.Am si eu o mica problema.Am un prieten care a suferit un accident cu scutere,accident in urma caruia o persoana a decedat.Cel care a decedat,conducea ... (vezi toată discuția)
Conducere motociclu fara permis stanescu21 stanescu21 .daca se conduce un motociclu pe drumurile publice,care trebuie condus cu permis de cat. b1 dar este condus fara permis ,. ce sanctiuni sunt penale? ... (vezi toată discuția)