Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce pedeapsa risca?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce pedeapsa risca?

Buna ziua.Am si eu o mica problema.Am un prieten care a suferit un accident cu scutere,accident in urma caruia o persoana a decedat.Cel care a decedat,conducea scuteru,dar scuteru apartinea amicului meu.Risca ceva amicul meu?Poate face inchisoare sau ceva de genul?va multumesc anticipat!
nu risca nimic, nu este nicio fapta.
Sper ca amicul dvs nu a incredintat scuterul unei persoane care nu avea dreptul de a conduce asa ceva, sau care era baut, sau care consumase droguri, etnobotanice.Doar in acest caz poate fi tras la raspundere.
Unde scrie asta d-le? Nu mai duceti cititorii in eroare.
pai cel care a facut accidentul nu avea permis.iar in schimb amicul meu avea si tot i-a incredintat scuterul
iata ce am gasit:

Subcomisarul Ioan Carlig, ofiter Serviciul Politiei Rutiere Maramures, a precizat ca persoanele care detin mopede sau motociclete trebuie sa respecte legislatia rutiera la fel ca si ceilalti participanti la trafic. Cei care conduc un scuter trebuie sa aiba minim 16 ani si sunt obligati sa il inregistreze obligatoriu la consiliul local in raza caruia are domiciliul.

Mopedul poate fi condus de o persoana care detine permis de conducere de categoria A, subcategoria A1, sau a absolivt un curs de legislatie rutiera la o scoala de soferi. Motocicleta in schimb se inmatriculeaza la Serviciul Public Comunitar al Judetului in care detinatorul isi are domiciliul si motorul nu trebuie sa fie mai mare de 125 cmc. Cel care o conduce trebuie sa aiba permis de categoria A, iar varsta minima sa fie de 18 ani.